UKÜ Kızılay Öğrenci Kulübü _Kan Bağışı_ Konusunda Bilgilendirme Semineri DüzenlediUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi bünyesinde bulunan Sosyal Aktiviteler Koordinatörlüğü’ne bağlı Kızılay Öğrenci Kulübü tarafından öğrencilere kan bağışında farkındalık kazandırmak adına “Kan Bağışına Yönelik Bilgilendirme” semineri gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Kan Bağışı Birim Şefi Gizem Özşen, kan bağışının önemini ve yapılan işlemleri öğrencilere aktararak, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’nın kan bağış oranlarının düşüklüğüne dikkat çekti.

Kan bağışında yaşanabilecek olası semptomlar hakkında bilgi veren Özşen, kan alma işleminin hemen ardından ayağa kalkılmaması gerektiğini belirtti. Gizem Özşen, kan alma işleminin 8-10 dakika sürdüğünü ve herhangi bir bulaşıcı hastalık riski taşımadığını da kaydetti.

Şef Gizem Özşen kan verebilecek kişiler hakkında bilgilendirme yaparak, “18-65 yaş aralığında bulunan, 50 kilo üstü her sağlıklı birey kan bağışı yapabilir. Sadece en az üç saat önce tam bir öğün yemesi önemlidir” ifadelerini kullandı.

UKÜ Kızılay Öğrenci Kulübü Başkanı Melis Tek, KKTC’de bulunan kan bağışının yetersiz olduğunun altını çizerek, düzenli kan bağışçısı olmanın önemine dikkat çekti. Melis Tek, öğrencilere bu farkındalığı yaymak ve bilinçlendirmek adına etkinliği organize ettiklerini de açıkladı.

Melis Tek, erkeklerin 3, kadınların ise 4 ayda bir kan bağışında bulunmaları tavsiyesinde bulunarak, “Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği ile beraber yaptığımız ortak çalışma sonucunda üniversitelerde kan bağışı farkındalığını ve sürekliliğini yaymayı hedefliyoruz” dedi.

UKÜ Çevik Uraz Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminer, soru cevapların ardından Kızılay Öğrenci Kulübü Başkanı Melis Tek’in Gizem Özşen’e teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.