UKÜ PDAREM 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde BalanceForBetter DediUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) Uzman Psikolog Huriye Koruşan öncülüğünde “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kapsamında ‘BalanceForBetter’ temasıyla kadınların insan haklarını savunmak için kampanya başlattı.

Kadın erkek fark etmeksizin cinsiyet eşitsizliğine dur demek için UKÜ Öğrenci Merkezi alanında 08.30 -13.00 saatleri arasında stant kurularak, öğrencilere ile okul personellerine günün anlam ve önemini belirten bildiri, yaka kartı ve mor kurdele dağıtıldı. Kampanyada kadınların rollerinin ve başarılarının vurgulandığı, karşılaşılan zorlukların fark edilip ileriki zamanlarda değişim yaratmak adına PDAREM’e ait panolar yer aldı. Stant alanına gelen öğrencilerle bu yılın teması cinsiyet eşitliği hakkında röportajlar yapıldı.

Hukuk Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Samet Özaydın, kadınlar için önemli olan bu günün yılda bir kere değil, cinsiyet ayrımcılığı olmadan her gün anılacak bir değerde olduğunu belirtti. Kadına karşı şiddetin medya organlarından duyulduğunu ifade eden Özaydın, hukuk dünyasında da daha fazla üstüne düşülmesi gereken bir konu olmasını istediğini aktardı.

Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Şevval Selen Yaralı ise kadınların geçmişten günümüze kadar birçok alanda başarılı olduğunu dile getirerek, toplumun kadınlar üzerinde kurduğu baskılar sonucu kadının geri planda kaldığını kaydetti. Şevval Selen Yaralı, kadın-erkek ayırt etmeksizin her insanın haklarının olduğunu ve bunların unutulmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Şevval Selen Yaralı, “Cinsel tacizin, istismarın, kadın-erkek eşitsizliğinin olmadığı ve kadınların, annelerin değerinin hiç kaybedilmeyeceği bir dünyanın ümidi içindeyim” şeklinde konuşarak, tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.