UKÜlü Akademisyen Prof. Dr. Stubbsın Hollywood ve İngiltere'nin İcadı Amerikan Sinemasında İngiliz Geçmişini Yansıtmak 1930-2017 İsimli Kitabı YayımlandıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Jonathan Stubbs’ın “Hollywood ve İngiltere’nin İcadı: Amerikan Sinemasında İngiliz Geçmişini Yansıtmak 1930-2017” isimli kitabı yayımlandı.

Prof. Dr. Jonathan Stubbs’ın “Tarihsel Film: Eleştirel Bir Giriş” isimli ilk kitabının ardından, Londra’da bulunan Bloomsbury The Academy Yayınları tarafından basılan ikinci kitabında, Hollywood filmlerinin İngiliz tarihini temsil etme biçimi ve bu tür filmlerin neden Amerikan film endüstrisinde bu kadar yaygın olduğu konusu ele alındı. Kitap kapsamında incelenen filmler arasında “Gurur ve Önyargı”, “Arabistanlı Lawrence”, “Benim Tatlı Meleğim” ve “Harry Potter”’in olduğunu belirten Prof. Dr. Stubbs, çalışmasında arşiv araştırmaları ve bireysel filmlerin detaylı analizlerinin bulunduğunu kaydetti.

Stubbs, kitabın yazım sürecinin yaklaşık 18 aylık bir dönem olduğunu, ancak projenin araştırma bölümünün doktora çalışmaları sırasında başladığını da sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Jonathan Stubbs’ın “Hollywood ve İngiltere’nin İcadı: Amerikan Sinemasında İngiliz Geçmişini Yansıtmak 1930-2017” başlıklı kitabın arka kapağında Kaliforniya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Eric Smoodin bu yayının film çalışmaları ve sinema tarihi alanında önemli bir katkı olduğunu belirtti.