UKÜlü Akademisyen Özen Bol Yağışlı Havalarda Hayvancıların Dikkat Etmesi Gerekenler Hakkında Tavsiyelerde BulunduUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Özen, Kuzey Kıbrıs’taki son yağışların hayvancılık açısından etkilerini değerlendirerek, hayvancılıkla uğraşanlara tavsiyelerde bulundu.

Prof. Dr. Özen, bol yağışların daha fazla ot ve hububat üretilmesini sağladığını hatırlatarak, hayvanlardan elde edilecek ürünlerin miktarı ile kalitesinin de olumlu yönde etkileneceğini dile getirdi.

Artan yağışların dikkatli olunmadığı durumlarda hayvancılıkta olumsuz sonuçlar doğurabileceğini belirten Özen, yağışlı havalarda ıslanan taze-körpe baklagil otlarının ölümcül şişme vakalarına yol açabileceğini kaydetti. Prof. Dr. Özen, bu vakalara önlem olarak, yağışlı havalarda hayvanların yonca, fiğ, üçgül gibi baklagillerce zengin meralarda otlamaya çıkarılmamasını ya da meraya çıkarılmadan önce hayvanlara bir miktar kuru ot verilmesini tavsiye etti.

Yağışların güçlendirdiği taze ve körpe otlarla zengin meralarda ortaya çıkan ölümcül çayır tetanisi hastalığının da diğer bir tehlike olduğunu belirten Özen, bu hastalığın esas nedenin magnezyum eksikliğinden kaynaklandığını açıkladı.  Prof. Dr. Özen, taze-körpe otlardaki yüksek protein oranlarının magnezyum noksanlığı etkilerinin ortaya çıkışını kolaylaştırdığını ve etki şiddetini arttırdığını bildirdi.

Özen, yağışlı havalarda otların yeterince kurutulamamasının da başka bir risk faktörü olduğunu dile getirerek, yeterince ve homojen bir şekilde kurutulmadığında “aflatoksin” denilen küf zehirlerinin ürediğini sözlerine ekledi. Aflatoksinlerin hayvan sağlığı üzerinde ölümcül etkiler yaratabileceğine değinen Özen, hayvansal ürünler aracılığıyla tüketicilere geçip, kansere kadar varan çok ciddi sorunlara neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Bu riski azaltmanın yolları hakkında konuşan Özen, küflenmiş otların hiç yedirilmemesinin ya da bunların iyi kalitedeki kuru otlarla karıştırılarak tüketilmesinin önemli olduğunu vurguladı.