UKÜ ?leti?im Fakültesi Dekan? Prof. Dr. SeçimUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Seçim, KKTC’de kanser vak’alarının sıklığının yanı sıra son günlerde domuz gribi adı verilen Pandemik İnfluenza A(H1N1) virüsünün sebep olduğu hastalıktan 11 kişinin ölmesi ve 58 kişinin de tedavi altına alınmış olmasının yeni bir disiplin olarak ‘sağlık iletişimi’nin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Seçim, bu alandaki çalışmalarının 1970’li yıllarda Amerika’da başladığını hatırlatarak, sağlık iletişiminin, hastalığın önlenmesi ve sağlığın geliştirilmesi konularında kişilere ya da geniş kitlelere katkıda bulunduğunu ve uygulamada belirli faaliyetleri içerdiğini kaydetti. Hikmet Seçim şöyle devam etti: sağlık iletişimi uygulamaları; sağlık personelinin hastayla ilişkisi, personelin kendi aralarındaki iletişimini iyileştirmek, bireylerin sağlık enformasyonunu aramaları ve kullanmaları konularında bilgilendirmek, bireylerin klinik tavsiyeleri yerine getirmelerini teşvik etmek, kamu sağlığına ilişkin medyada yer alacak mesajları oluşturmak, bireysel ve toplumsal sağlık riski iletişimi çalışmalarını yapmak, bireylerin ve toplumların sağlık alanında kültürleştirilmesine katkıda bulunmak, tüketicilerin ve sağlık personelinin kamu sağlığı ve sağlığın korunması sistemlerine nasıl ulaşılabileceği konularında eğitimi, sağlık enformasyon sistemleri konularında tüketiciler ve kullanıcılar içinde ve arasında iletişimi güçlendirmektir.

Sağlık iletişimi çalışmalarının başta sağlıkçıların, iletişimcilerin ve medya mensuplarının yer aldığı mülti-disipliner ekiplerle yürütüldüğünü sözlerine ekleyen Prof. Dr. Seçim, sağlık iletişimi konusunda Türkiye’de de uzun yıllardır çalışmalar yapıldığını ve başarılı sonuçlar alındığını kaydetti.

Dekan Prof. Dr. Hikmet Seçim açıklamasında, “KKTC’deki iletişim fakültelerinde de çalışmalar yürütülmesi, akademik yayınların yapılması, bireysel ve toplumsal sağlığın geliştirilmesinde önemli bir katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.