UKÜlü Uzman Psikolog Huriye Koruşan Profesyonel Destek Almanın Önemine Dikkat ÇektiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi Uzman Psikoloğu Huriye Koruşan, her bireyin psikolojik destek alma hakkının olduğunu kaydetti.

Uzman Psikolog Huriye Koruşan, insanların günlük yaşamlarında çeşitli nedenlerle psikolojik destek alma ihtiyacı hissedebileceğini ifade ederek, psikoloji alanıyla ilgili doğrudan bilgiye ve deneyime sahip olmayan kişilerin psikolojik destek alma fikrine karşı önyargılarından dolayı tedaviyi ertelediğini aktardı.

Bazı kişilerin depresyon, kaygı, bağımlılık gibi nedenlerden dolayı uzman desteği aldıklarını belirten Koruşan, bazı kişilerin ise günlük hayatlarını etkileyen yaşam geçişlerinde psikolojik destek alabileceklerini açıkladı.

Huriye Koruşan, birçok araştırmanın akıl-ruh sağlığı ile vücut sağlığı arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koyduğunu bildirerek, iyi olan psikolojik ruh hâliyle kişinin karşısına çıkan bazı fiziksel belirtilerin azalabileceğini ve üstesinden gelinebileceğini sözlerine ekledi.

Kişinin zor dönemlerinde çevresinden aldığı desteğin önemli olduğuna dikkat çeken Koruşan, psikoterapistlerin karmaşık sorunları anlama ve tedavi etme konusunda uzmanlık eğitimi alarak, kullandığı tekniklerle problemleri bireyin çevresine göre daha profesyonel olarak çözebileceğini kaydetti.

Psikoterapi sırasında konuşulan bilgileri, bireyin kendisine ya da başkalarına zarar vermesi gibi durumlar haricinde izin almadan başkaları ile paylaşılamayacağının altını çizen Koruşan, mesleki etikler çerçevesi dahilinde psikoterapinin tamamen gizlilik içerisinde yapıldığını hatırlattı.

Huriye Koruşan, psikoterapistler bireylerin sorunlarıyla başa çıkmak için kullanılan yöntemleri araştırırken, kişinin terapiye aktif katılımını sağlayarak, kendisini farketmesini destekleyecek egzersizlerle çözüme yardımcı olunacağını aktardı.

Birçok insanın psikoterapiye başlamadan önce problemlerini kendi başına çözmeye çalıştığını ifade eden Huriye Koruşan, destek istemenin, kişinin kendisine yardıma ihtiyaç duyduğunu itiraf etmesinin, cesaret ve güç işareti olduğunu da dile getirdi.