UKÜlü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Özdemir Çocukların Yarı Yıl Tatilini Verimli Geçirmelerine Yönelik Tavsiyelerde BulunduUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi Öğretmenliği Program Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sarem Özdemir, yarı yıl tatilinde 4 ile 8 yaş çocukların hem zamanlarını aileleriyle daha aktif geçirmelerine hem de öğretici etkinliklerle motor gelişimine katkı sağlayacak tavsiyelerde bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Özdemir, tablet veya telefonlarda geçirilen sürenin çocuklarda zihinsel ve fiziksel gelişimi negatif yönde etkilendiğine yönelik bir çok araştırma yapıldığını belirterek, Şubat tatili döneminde çocuğun hem nitelikli zaman geçirmesi hem de tabletlerden uzak durmasının ebeveynlerin elinde olduğunu kaydetti.

Ailelerin çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimini olumlu etkileyebilecek ev içi veya dışı etkinliklere ortam yaratması gerektiğine dikkat çeken Özdemir, matematik ve beden eğitimi dersini bir oyun altında birleştirebileceklerini açıkladı. Sarem Özdemir, “Böylelikle çocuklar hem zihinsel hem de bedensel gelişimine destek sağlanacak ve okullar açıldığı zaman da çocuklar daha olumlu bir tutuma sahip olacaklar” dedi.

Bu uygulamalar aracılığıyla çocuğun aile ile iletişimin güçleneceğini de vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Sarem Özdemir,  özellikle 4 – 8 yaş arası çocuklar için evdeki eşyaları düzensiz bir şekilde uygun alana dizerek, karton kutular da yerleştirip, oyunun kurallarını birlikte belirlemeleri tavsiyesini verdi. Özdemir, “Sandalyenin sağından, kutunun altından, masanın üstünden geç gibi komutlar kullanılarak, oyun hakem düdüğü ile başlar ve biter” şeklinde bu tür oyunlar hazırlayabileceklerini de sözlerine ekledi. Bu oyundaki amacın önceden belirtilen kurallara ve komutlara uyulması olduğunu ifade eden Sarem Özdemir, oyunun hakemliğini ise dönüşümlü yapabileceklerini önerdi. Özdemir, bu tür etkinliklerin çeşitlendirilebileceğini belirterek, önerilen oyunun olası diğer aktivitelerden sadece biri olduğunu vurguladı.