UKÜde Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında Bilgilendirme Konferansı DüzenlendiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi’ne (ÖGDM) bağlı Kütüphane Kulübü tarafından “Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında Bilgilendirme” konferansı düzenlendi.

Konferansta konuşan Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Uzman Hemşire Ahmet Öğüt, bu tür eğitimlerin  amacının toplumda bir farkındalık oluşturmak yanı sıra bilgi noktasında eksik olan yerleri tamamlamak olduğunu belirtti. Bu tür eğitimlerin sadece öğrencilere yönelik olarak düzenlenmediğini dile getiren Öğüt, tüm ada genelinde eğitim verdiklerini kaydetti. Ahmet Öğüt, bu alanda riskli durumların ve hastalıkların bilinmesinin önemine değinerek, hastalıklara yönelik alınacak önlemler hakkında bilgi verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Sağlıklı bir cinsel yaşantı için farkındalık eğitimleri yürüttüklerini ifade eden Öğüt, bu tür eğitimlere katılımın yoğun olmasının mutluluk verici olduğunu da sözlerine ekledi.

Cinsel hastalıklar içinde en sık görülenlerin Bel Soğukluğu (Gronore), Trikomonas Vaginalis, Bakteriyel Vaginozis vb. hastalıklar olduğunu kaydeden Öğüt, bu tür hastalıkların cinsel yolla bulaşabildiği gibi akapunktur, epilasyon iğnesi ve dövme gibi kan yoluyla da bulaştığını hatırlattı. Bu tür hastalıkların hemen belirti göstermediği konusunda uyarıda da bulunan Öğüt, erken tanının önemine dikkat çekti.

Öğüt, kondom kullanmak, tek eşliliği sağlamak, kişisel eşyaları temizlemek, şüpheli bir ilişki sonrası kontrole gitmek, hastanede kullanılan aletlerin steril olup olmadığını sorgulamak gibi davranışları uygulamanın bireyi bu tür hastalıklardan korunmada etkili bir yol olduğunu açıkladı. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların iyileşmesi için tedavinin büyük önem taşıdığını da dile getiren Öğüt, tedavi sürecinin hekim gözetiminde yapılması gerektiğini belirtti.

Konferans Kütüphane Kulübü Danışmanı Gülten Sala Lay’ın, Ahmet Öğüt’e teşekkür belgesi takdimiyle son buldu.