UKÜde Harekete Geç teması ile TEDx GerçekleştiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Uluslararası Merkez tarafından organize edilen TEDx bu yıl “Harekete Geç” teması ile gerçekleşti.

UKÜ’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen TEDx’de açılış konuşmalarını Türk dağcı, yazar ve fotoğrafçı Ali Nasuh mahruki ile UKÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jim Vincent yaparken, UKÜ’lü öğrenciler de kendi uzmanlık alanları ve deneyimleri hakkında konuştular.

Ali Nasuh Mahruki, öğrencilere hayatın içerisinde aktif bir oyuncu olmaları gerektiğini ve kendi potansiyellerini keşfetmelerini önerdi. Öğrencilere hayallerinin peşinden gitmelerini de tavsiye eden Mahruki, bu süreçte karşılarına bir çok zorluk çıkacağını da hatırlatarak, mücadele etmelerini, yaşamın içerisinde kararlı, disiplinli ve cesaretli olmaları gerektiğini kaydetti.UKÜde Harekete Geç teması ile TEDx Gerçekleşti (2)

Kendi hayatından örnekler veren Mahruki, “Başardığımız şeylerle kendi hayatımıza değer katıyoruz, farkındalık kazanarak, dönüşüm yaratıyoruz” dedi. Hareketli bir hayatın, verimli, üretken, başarılı ve daha mutlu bir hayat olduğunu vurgulayan Mahruki, bu sayede farklı bakış açıları kazanarak, yeni fırsatlar yakalayacaklarını da sözlerine ekledi.

UKÜ’lü Akademisyen Prof. Dr. Jim Vincent, dinleme ve konuşmanın insan hayatındaki önemine değinerek, etkili bir iletişim açısından fiziksel bağlantılar olmadan da sinyaller veya havadaki enerji akımları sayesinde iletişim kurulabildiğini kaydetti. Doğanın en iyi dinleyici olduğunu ifade eden Vincent, insanoğlunun evrensel bir konuşmacı olduğunu da belirtti. Kendi sesimizi duymak için doğanın sunduğu fırsatlardan yararlanmamız gerektiğine dikkat çeken Vincent, doğanın muhteşem bir yenilenme döngüsü bulunduğunu ve bu nedenle doğayı dinlememiz gerekiğini de aktardı.

Uluslararası Merkez Koordinatörü Abdollah Mobaraki, TEDx’i tüm dünyada bir ideali veya paylaşmaya değer fikirleri olan herkesin konuşma yapabileceği bir alan olarak tanımlayarak, etkinliği öğrencileri hayatta başarıya ulaşmış ya da yetkin insanlarla tanışmaları için düzenlediklerini açıkladı.