UKÜlü Akademisyen Doç. Dr. Gür Yarıyıl Tatili İçin Ailelere Tavsiyelerde BulunduUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağla Gür, çocukların dinlenip, kendilerini geliştirerek, aileleriyle iletişimlerini güçlendirebilecekleri yarıyıl tatili için ailelere önerilerde bulundu.

Doç. Dr. Gür, ders konusunda ciddi baskı gören çocukların kendi kabuğuna çekilebileceğini ve umursamaz tavırlar sergileyebileceklerine dikkat çekerek, vurdumduymaz görünen çocukların da içten içe acı çekebileceklerini belirtti.

Çocuğun başarısında akademik eğitimin büyük oranda katkı sağladığını kaydeden Gür, ancak çocukların hayata hazırlık için ihtiyaç duyacakları becerilerin, sadece akademik becerilerle sınırlı kalmadığını da hatırlattı. Çocuğun kendini tanıması, güçlü ve zayıf yönlerine, ilgilerine, beklentilerine yönelik farkındalık kazanması, kültürel anlamda yetişerek, etkin iletişim becerisi geliştirmesi gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Gür, tatil zamanının çocuklarla vakit geçirmek için bir fırsat olduğunu da sözlerine ekledi.

Ailelerin öncelikle çocuklarını iyi tanımaları gerektiğini belirten Gür, onların ihtiyaçları konusunda da bilgi sahibi olmalarının önemine değindi. Gür, ebeveynlerin çocuklarının gelişim düzeyleri doğrultusunda kendi işlerini yapmalarına olanak tanımaları gerektiğini kaydederek, ihtiyaç duyulduğunda ise yanlarında olduklarını hissettirmelerinin çok önemli olduğunu aktardı.

Çocuk ve ebeveynlerin bire bir olacakları, sohbet ederek yakınlaşabilecekleri, çocuğun katılmaktan zevk duyacağı bir zaman dilimi planlaması yapmanın faydalı olacağına da değinen Gür, ailelerin yapılan plana sadık kalarak, sürekliliği sağlamaları konusunda da özen göstermeleri gerektiğini kaydetti.

Ailece müze, sergi gibi kültürel yerlerin gezilmesinin, birlikte yeni hobiler bulunmasının, kitap okunmasının çocuğun gelişimine katkı koyacağını vurgulayarak, çocukların arkadaşlarıyla birlikte oynamasının da sosyalleşme açısından önemli olduğunu açıkladı.