Ders de Çalışırım Yemek de Yaparım İsimli Tarif Yarışmasında Dereceye Giren Doğukan Furkan Abacı UKÜde Öğrenim Hayatına Başladı (002)Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) ile Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen “Ders de Çalışırım, Yemek de Yaparım” isimli tarif yarışmasında dereceye giren Doğukan Furkan Abacı UKÜ’de öğrenim hayatına başladı.

UKÜ’de geçtiğimiz yıl gerçekleşen “Ders de Çalışırım, Yemek de Yaparım” isimli yarışmadaki tatlı kategorisinde ikinci gelen Doğukan Furkan Abacı kazandığı %75 burs ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nü tercih etti. Söz konusu yarışmanın jüri üyeliğini ise Bein Gurme’de yayınlanan Şefin Dünyası isimli programın yapımcısı Şef Hazer Amani, Şef Aşçı ve CNN Turk’te yayınlanan Can’lı Tatlar programının yapımcısı Can Oba, Şef Aşçı Selim Yeşilpınar ile UKÜ Gastronomi Bölümü Öğretim Görevlisi Esat Kastambollu yapmıştı.

Abacı, yarışmayı lisedeki öğretmenlerinden öğrendiğini ve böylesi büyük bir organizasyonda daha önce bulunmadığını belirterek, Kıbrıs’a ilk defa geldiğini açıkladı. Düzenlenen şehir turları ile Kıbrıs’ı tanıma şansı yakaladığını aktaran Doğukan Abacı, Kıbrıs’ın öğrenciler için ideal bir üniversite adası olduğunu kaydetti. Abacı, yarışmanın organizatörlüğünü üstlenen UKÜ ailesinin olumlu yaklaşımları nedeniyle keyifli bir süreç geçirdiğini de açıkladı.

Üniversitenin yeşil alana önem vermesiyle hem daha sağlıklı hem de öğrencilerin çalışmalarına daha çok odaklanmalarını sağlayacak bir ortam yaratıldığını aktaran Abacı, üniversitenin olanaklarından memnun olduğunu bildirdi. Türkiye’de birçok üniversitede öğrencilerin mutfağa ikinci sınıfta girdiklerini de sözlerine ekleyen Abacı, “Bizler UKÜ’de ilk haftada mutfağa girmeye başladık. Bu da bize tecrübe kazandırıyor” dedi.

Bu tarz yarışmalara katılımın önemli olduğunu vurgulayan Abacı, özellikle öğrencilere ilgi alanları ile ilgili yarışmaları takip ederek, kendilerini geliştirmeleri tavsiyesinde bulundu.