UKÜ İngilizce Öğretmenliği Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri Edebi Yapıtların Toplum Yaşamındaki Önemini İrdeledilerUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü, İngilizce Öğretmenliği Programı ile Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından edebi yapıtlarda bireyin kendisini ve dış dünyayı tanımasında yardımcı olan pencereler ve aynaların işlevselliği konusunda panel düzenlendi.

Oturum Başkanlığını Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Jim Vincent’ın üstlendiği “Pencereler ve Aynalar: Edebi Algı ve Yapılandırma” adlı panelde, İngilizce Öğretmenliği Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

Söz konusu panelde sunum gerçekleştiren İngilizce Öğretmenliği Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri, edebiyat ve eleştiri akımlarını irdeleyerek, bu akımların kültürlerarası iletişime katkısını ele aldı. Öğrenciler, panelde edebiyatın toplum yaşamındaki yerine de dikkat çekerek, teknoloji ile birlikte dil öğretiminin önemini tartıştılar.

“Pencereler ve Aynalar: Edebi Algı ve Yapılandırma” panelinin amacı ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Jim Vincent, yazınsal yapıtların ayna ve pencere işlevi gördüğünü belirterek, pencerelerin dışarıyı görmeye ve bireyin çevresindekileri tanımasına yardımcı olduğunu ifade etti. Aynaların ise içe bakış olduğunu dile getiren Vincent, yaşanılan toplumdaki kültürü simgelediğini ve bireyin kendisini tanımasını sağladığını açıkladı.

Doç. Dr. Vincent, öğrencilerin kendilerini daha iyi tanıyabilmeleri için başkaları hakkında bilgi edinmeleri gerektiğini hatırlatarak, dünyadaki kendi konumlarının farkında olmalarının şart olduğunu da belirtti. Edebiyatın, toplumları aydınlattığına dikkat çeken Doç. Dr. Vincent, öğrencilerin yazınsal eserlerle kendilerine ve topluma dönük bakış açısı geliştirebileceklerini ifade ederek, edebiyatın toplum yaşamı için önemli olduğunu da vurguladı.