UKÜde Kazakistan ve Lübnan Bağımsızlık Günü KutlandıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Uluslararası Merkez tarafından Uluslararası Gece etkinlikleri kapsamında Kazakistan ve Lübnan Bağımsızlık Günü kutlandı.

Her iki ülkenin ulusal marşının okunması ile başlayan etkinlik, ülkelerin tarihini anlatan slayt gösterileri ile devam etti. İki ülkeye özgü müzikler ve dans gösteriminin de yer aldığı gecede, Kazakistan ve Lübnan’a ait yerel kıyafetlerden oluşan defile gösterisi gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri, UKÜ’nün yüksek standartlarda eğitim imkanı sunma amacı taşıdığını belirterek, öğrencilerin mesleki yaşantılarına hazır olmalarını sağlamak için uğraş verdiklerini kaydetti. Buna bağlı olarak UKÜ’nün sürekli gelişip büyüdüğünü aktaran Prof. Dr. Nadiri, 24 yeni akademik programa başvurduklarını da hatırlattı. UKÜ Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi’nin Eğitim Bakanlığı tarafından onaylandığı müjdesini veren Nadiri, 2019-2020 yılında eğitime başlanacağını da bildirdi. UKÜ’nün Kuzey Kıbrıs’ta tıp fakültesine sahip, 19 üniversite arasında üçüncü üniversite olduğuna dikkat çeken Halil Nadiri, bu durumun UKÜ öğrencileri için önemli bir prestij ve ayrıcalık konusu olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Halil Nadiri, üniversite eğitiminin sadece sınıf içi derslerle sınırlı olmadığını belirterek, iletişim becerilerini geliştirebilmeleri için bu tür özel günlerin kutlanmasının faydalı olduğunu aktardı. Öğrencilere farklı kültürleri öğretmenin gelecekteki kariyerleri ve entellektüel gelişimleri açısından önemli bir değer kattığına dikkat çeken Prof. Dr. Nadiri, “Farklı coğrafyalardan insanların kültürlerini, değerlerini ve inançlarını öğrenmek, küresel dünyada daha rekabetçi olmamız için büyük bir fırsat ve faydadır” dedi.