UKÜlü Akademisyen Tüberkülozun (verem) dünyada ölüme en çok sebep olan ilk 10 hastalık arasında olduğuna dikkat çektiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Diyaliz Programı Sorumlusu Dr. İpek Nurdan Işık, Tüberküloz’un (verem) dünyada ölüme en çok sebep olan ilk 10 hastalık arasında olduğuna dikkat çekerek, gereken tedbirlerin alınmasıyla bu hastalığın önlenebildiğini açıkladı.

Verem hastalığının meydana gelmesinde yoksulluk, sosyal ve ekonomik eşitsizliklerin sebep olduğunu hatırlatan Işık, bu nedenle hastaların sosyal statülerini kaybetmeden, ekonomik sıkıntı yaşamadan tedavilerini başarıyla tamamlamasının gerektiğini kaydetti.

Dr. İpek Nurdan Işık, tüberkülozun çok eski çağlardan beri bilinen, Mycobacterium tuberculosis’in neden olduğu  insan sağlığı açısından çok tehlikeli bir hastalık türü olduğunu açıkladı. Halk arasında ince hastalık olarak da bilindiğini aktaran Dr. Işık, veremin bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve insan vücuduna solunum veya sindirim yoluyla girdiğini belirtti. Işık, tüberkülozun çabuk fark edilip tedavi edilmezse vücudu zayıflatarak, ölüme sebebiyet verdiğini de vurguladı.

Dr. İpek Nurdan Işık, 2-3 haftadan uzun süren öksürük, balgamdan kan gelmesi, halsizlik, gece terlemesi, kilo kaybı ya da verem hastası ile uzun süre temas öyküsü olan kişilerin gecikmeden verem savaşı dispanseri veya göğüs hastalıkları uzmanına başvurması gerektiği bilgisini de verdi.

Akciğer grafisi ve balgam incelemesi yapılarak hastalığın tanısının konulabileceğine dikkat çeken Işık, yeni tanı konmuş bir verem hastasının ilaçlarını altı ay boyunca düzenli bir şekilde kullanması gerektiğini ve tedavisi başlandıktan sonra bulaştırma riskinin de hızla azalacağını kaydetti.

Tüberküloz hastalığını engelleyen B.C.G. aşısının günümüzde sağlık kuruluşları tarafından ücretsiz olarak yaptırıldığını belirten Dr. İpek Nurdan Işık, bebeklere ve çocuklara bu aşının kesinlikle yapılmasının gerektiğini kaydetti.