UKÜ'de Kıbrıs Mutfağı Tanıtıldı_Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü tarafından öğrencilerini Kıbrıs mutfağıyla tanıştırmak ve yemek kültürüyle ilgili bilgilerini genişletmek amacıyla “Geçmişten Günümüze Kıbrıs Mutfağı” adlı etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte öğrencilerle bir araya gelen Akdemisyen, İşletmeci ve Kıbrısın Lezzet Uzmanı Mustafa Şah, meslek hayatı ve turizm sektörüyle ilgili bilgi verdi. Özellikle ülke turizminde Kıbrıs mutfak kültürünün önem taşıdığını vurgulayan Şah, ulusların var olabilmesi için tarihini, kültürünü ve tatlarını koruması gerektiğini kaydetti.

Kıbrıs mutfağı ve yemek kültürünü geçmişten günümüze kadar anlatan Mustafa Şah, Kıbrıs’ın geleneksel ürünlerinden olan hellim, zivaniya, samerella, pilavuna ve macunlara ilişkin öğrencilere bilgi verdi. Şah, Kıbrıs’ta mutfak sektörüne gereken önemin verilmesinin gerektiğini aktararak, bir ülkeye ait ürünlerin dünya piyasasında dolaşım sağlamasıyla, o ülkenin tanınırlığını, tarihini ve kültürünü daha hızlı yayabileceğini kaydetti.

Kıbrıs’ta misafirperverliğin çok yaygın olduğunu ve gelen yabancılara yapılan ikramlarla sohbet ortamında herkesin mutlu ânlar yaşadığını hatırlatan Şah, davet etme kelimesi olarak kullanılan“buyrun” kelimesinin Kıbrıslı Rumlar tarafından da kullanıldığına dikkat çekti.

Mustafa Şah, Kıbrıs’ta iki toplumun da mutfak kültürünün zengin olduğunu belirterek, birçok şeyin birlikte paylaşıldığını kaydetti.

Üniversitelerde yeni nesillerin yetişmekte olduğunu dile getiren Şah, jüri üyesi olarak bulunduğu yarışmalarda UKÜ öğrencilerinin oldukça başarılı olduğunu da sözlerine ekledi.

Şah konuşmasının sonunda meslek hayatındaki birikimlerini topladığı kitabı hakkında da bilgi verdi. Kıbrıs’ta gastronomi alanındaki ilk kitap olduğuna dikkat çeken Şah, kitapta, ülkeye özgü yemeklerin, gerçek hikayelerin ve bilinmeyen tariflerin bulunduğunu belirtti.