UKÜ Okul Öncesi Özel Eğitim ile Psikolojik Danımanlık ve Rehberlik Öğretmen Adayları Çizgi Film Analizlerinde BulunduUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi (ÖGDM) bünyesinde bulunan Sosyal Aktiviteler Koordinatörlüğü’ne bağlı Okul Öncesi Kulübü tarafından “Çizgi Filmlerle Konuşuyoruz” adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinlikte farklı jenerasyonlara yönelik “Şirinler”, “Pokemon” ve “Pijamaskeliler” adlı çizgi film gösterimleri yapılarak, öğrencilerin de  katılımlarıyla çizgi filmler hakkında analizlerde bulunuldu.

UKÜ Okul Öncesi Öğretmenliği Program Başkanı Öğretim Üyesi ve Okul Öncesi Kulübü Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Sarem Özdemir, bu çizgi filmlerin çocukların en çok fazla tercih ettikleri, popülaritesi yüksek olanlar arasından seçildiğini belirtti.

Okul Öncesi Kulübü olarak söz konusu çizgi filmleri eleştirel bir gözle izlediklerine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Özdemir, bu çizgi filmlerin çocuklara uygunluğunu görmek ve bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla etkinliği düzenlediklerini açıkladı. Özdemir, özellikle okul öncesi öğretmenliği, özel eğitim, psikolojik danışmanlık ve rehberlik gibi bölümlerde okuyan öğretmen adaylarının çocukların ne tür çizgi filmleri takip ettiğini bilinmesi ve bu sürecin kontrol edilmesi gerektiğini de belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Sarem Özdemir etkinlikte öğretmen adaylarının 3 farklı kuşağın izlediği çizgi filmleri izlediklerini aktararak, “Kendi ebeveynlerinin, kendi dönemlerinin ve şimdiki çocukların izlediği Şirinler, Pokemon ve Pijamaskeliler çizgi filmlerini art arda izleyerek, öğrencilerin çocuk gelişim özelliklerine göre analizlerde bulunduk” dedi. Bu inceleme sonucunda öğretmen adaylarının özellikle rehberlik ettikleri öğrenme-öğretim sürecine değinmeleri gereken kritik noktaların da açığa çıktığını belirten Yrd. Doç. Dr. Özdemir, bu sayede etkinlik sırasında öz eleştiri yapma şansı yakaladıklarının da altını çizdi.