UKÜde Gençlik ve Gelecek KonuşulduUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi (ÖGDM) bünyesinde bulunan Hukuk Kulübü tarafından “Gençlik ve Gelecek” adlı seminer düzenlendi.

UKÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Av. Prof. Dr. Necdet Basa, öğrencilerin geleceğe yönelik çizmesi gereken planlar ve hedefleri konusunda tavsiyelerde bulunarak, tecrübe ve deneyimlerini aktardı. Öğrencilere bir hedefleri olması gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Basa, gerek akademik gerekse de mesleki hayatlarında önlerine çıkan her fırsatı değerlendirmeleri gerektiğini de kaydetti.

Prof. Dr. Necdet Basa, öğrencilere bulundukları toplumun tarihini ve geçmişini bilmeleri gerektiğini belirterek, geçmişini bilen bir kişinin gelecekte atacağı adımın daha sağlam ve etkili olacağını belirtti. Basa, “Geçmişe takılıp geleceğe devam edemeyiz, bu yüzden her zaman geçmişten ders çıkarıp ileriye doğru yürümeliyiz” dedi.

Özgürlük ve refahın doğru orantıda ilerlediğini dile getiren Prof. Dr. Basa, M. Kemal Atatürk’ ün gençlik hakkındaki sözlerine de atıfta bulunarak, dünyanın geliştiğini bu nedenle uluslararası ve rekabetçi bir ortama uyum sağlamalarının önemine değindi. Dinlemenin ve öğrenmenin faydalarına dikkat çeken Basa, başta hukuk sistemi olmak üzere hayatın tüm alanında her zaman gelişime ve öğrenmeye açık olunması gerektiğini de kaydetti.

Küreselleşme ve yeni dünya düzenine değinen Prof. Dr. Necdet Basa, dünyanın nasıl yönetildiğini örnekleriyle anlatarak, bugünkü gençliğin gelecekte söz sahibi olabilmesi için olmazsa olmazlarını açıkladı. Günümüz gençliğinin, özellikle endüstri 4,0 dönemine uygun olarak eğitilmelerinin önemini vurgulayan Basa, gençlere kendi tecrübelerinin bir özeti olarak tavsiyelerde bulundu.

Prof. Dr. Basa konuşmasının sonunda, hukukçuların planlı ve programlı olmaları gerektiğini vurgulayarak, öğrencilere özgüvenli olmalarını, fikirlerini özgürce ifade etmelerini ve çağın gerekliliklerine uygun projeler geliştirip hayata geçirmekten çekinmemelerini önerdi.