UKÜde Prof. Dr. Mehmet Hasgülerin Yazdığı Kıbrısın ilk Siyasi El Kitabı ve Sözlüğü Adlı Eserin Tanıtımı GerçekleştiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi tarafından Akademisyen, Araştırmacı Yazar ve YÖDAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hasgüler’in kaleme aldığı Kıbrıs’ın ilk Siyasi El Kitabı ve Sözlüğü kitap tanıtımı ve imza günü gerçekleşti.

Prof. Dr. Mehmet Hasgüler’in bir ilke imza atarak uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olarak ortaya koyduğu “ Kıbrıs Siyasi El Kitabı ve Sözlüğü” adlı eserinde biyografiler üzerinden siyasi olaylar anlatılarak, Kıbrıs adasının tarihi ile kültürel mirasına ilişkin temel bilgiler verildi. Kıbrıs’ın tarihine ışık tutan kitap, kurumlar, aktörler ve kavramlar üzerine geniş kapsamlı bir anlatım içeriyor. Türkiye’de Alfa Yayınları tarafından basılan 638 sayfalık eserde, tarihsel geçmişinde Kıbrıs için kayda değer çabalar ortaya koyan kurumlar ve kişiler hakkında biyografik bilgileri yer alıyor.

Söz konusu kitabı yeni neslin Kıbrıs’ı daha iyi tanıması ve anlaması için kaleme aldığını belirten Prof. Dr. Hasgüler, ayrıca başka ülkeden gelen insanların da Kıbrıs’la ilgili kavramları, şehirleri ve siyasal partileri doğru bir anlatımla gerçek verilere dayanılarak öğrenmesi gerektiğini kaydetti. Özellikle bu tür bilgilendirmelerde gazetecilerin veya diploması habercilerinin büyük rol taşıdığına dikkat çeken Hasgüler, gazetecilerin yaptıkları haberlerde doğru bilgi vermelerini sağlamak ve ülkenin geçmişine ait bilgileri ortaya koymak için kitaptan yararlanabilceklerini de belirtti.

“Kıbrıs Siyasi El Kitabı ve Sözlüğü” Kitabı için İngilizce ve Rumca olarak yayımlanması adına çalışmaların sürdürüldüğünü aktaran Prof. Dr. Hasgüler, kitapta dünyaya Kıbrıs denilince akla yalnızca Rumların değil Türklerin, Maronitlerin ve birçok milletin var olduğunu somut olarak gösterip duyurmaya çalıştıklarını da ifade etti.