UKÜde Türkmenistan Tarafsızlık Günü ve Kenya Bağımsızlık Günü KutlandıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Uluslararası Merkez tarafından Uluslararası Gece etkinlikleri kapsamında Türkmenistan Tarafsızlık Günü ve Kenya Bağımsızlık Günü kutlandı.

Her iki ülkenin ulusal marşının okunması ile başlayan etkinlik, ülkelerin tarihini anlatan slayt gösterileri ile devam etti. İki ülkeye özgü müzikler ve dans gösteriminin de yer aldığı gecede Türkmenistan ve Kenya’ya ait yerel kıyafetlerden oluşan defile gösterisi büyük beğeni topladı.

Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri,  UKÜ’nün farklı ülke ve kültürlerden binlerce öğrencisi bulunduğunu belirterek, bu çeşitliliğin üniversite için büyük bir zenginlik olduğunu kaydetti. Üniversitenin giderek büyüyen bir aile olduğunu dile getiren Nadiri, farklı ülkelerden gelen öğrencilerin 109 farklı gecede kendi milletlerini, kültürlerini ve bağımsızlık günü gibi özel günlerini kutlamaya özen gösterdiklerini açıkladı.

Üniversite eğitiminin sadece derslerle sınırlı olmadığını ifade eden Nadiri, öğrencilere farklı kültürler öğretmenin gelecekteki kariyerleri ve entellektüel gelişimleri açısından önemli bir değer olduğunu belirtti. Nadiri, farklı ülkelerden gelen öğrencilerin sadece kendi ülkeleri değil aynı zamanda UKÜ’nün de temsilcisi olduklarını bildirerek, bu durumun yaratıcı imaj için önemli bir nitelik taşıdığını aktardı. Prof. Dr. Halil Nadiri, tüm öğrencilerin bu fırsattan yararlanarak, çeşitli etkinliklere katılmaları ve çeşitli ülkelerden gelen öğrencilerle tanışarak bağlantı kurmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Uluslararası Merkez Koordinatörü Abdollah Mobaraki ise etkinliğin amacına değinerek, ülkeleri veya toplumları bir araya getirip kültür çeşitliliğini arttırarak, öğrencileri kaynaştırmayı hedeflediklerini ifade etti. Mobaraki “Farklı kültürlerden, coğrafyalardan öğrencilere sahibiz, bu farklılıklar içinde kültürel bağlantılar kuran bir aileyiz” dedi.