UKÜ Sınıf Öğretmenliği Bölümü Öğrencileri Tarafından Haspolat İlkokulunda Matematik Oyunları Şenliği DüzenlendiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Sınıf Öğretmenliği Bölümü 3. Sınıf öğrencileri tarafından “Matematik Öğretimi” dersi kapsamında Haspolat İlkokulu’nun da işbirliğinde “Matematik Oyunları Şenliği” düzenlendi.

Dersten sorumlusu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sarem Özdemir, matematik dersinin öğrenciler arasında en çok korku ve anksiyete duyulan derslerin başında geldiğine dikkat çekerek, genelde matematiğe karşı olumlu tutum oluşturma durumunun gözardı edildiğini kaydetti.

Özellikle erken yaşlarda matematiğe yönelik olumsuz tutumun yerleşmesinin önlenmesi gerektiğini aktaran Özdemir, bu nedenle erken yaşlarda gelişim özelliklerine uygun rekabete dayalı olmayan matematik oyunlarının oynanması önerisinde bulundu. Yrd. Doç. Dr. Özdemir, dersi alan öğretmen adaylarının bu yönde farkındalığını geliştirmek ve meslek hayatına geçmeden önce dersteki teorik bilgileri pratiğe dökebilmek için böylesi bir etkinliği organize ettiklerini açıkladı.

Öğretmen adaylarının meslek yaşamlarında matematik öğretiminin önemli bir yer tuttuğunu belirten Özdemir, “Matematik Oyunları Şenliği”ni ilkokul 1 ve 2. sınıflara sayılar, sayı okuma, toplama, bütün-yarım, geometrik şekiller ve örüntüler alanına ilişkin konulara uygun oyunlarla gerçekleştirdiklerini bildirdi. Özdemir, bu oyunların öğretim programlarındaki kazanımlar ve çocukların gelişim özellikleri doğrultusunda hazırlandığını hatırlatarak, kullanılan materyallerin ise amaca uygunluğu ve çocukların güvenliği açısından öncesinden test edildiğine de dikkat çekti.

UKÜ’nün bölge insanına ve dünyaya her geçen gün daha fazla artı değer kattığını, bilimsel çalışmalarla vizyonunu sürekli geliştirdiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Özdemir, böyle etkinliklerin devamının geleceği bilgisini de paylaştı.

UKÜ Eğitim Fakültesi, Sınıf Öğretmenliği Bölümü 3. sınıf öğrencileri tarafından organize edilen Matematik Oyunları Şenliğin’de öğrenci ve öğretmenlerin yanı sıra oyunu izlemeye gelen velilerin de memnuniyeti dikkat çekti.