UKÜde Günümüzün En Önemli Sorunlarından Dijital Bağımlılık Konusu TartışıldıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi bünyesinde bulunan Öğrenci Kulüpleri Koordinatörlüğü’ne bağlı Hukuk Kulübü tarafından düzenlenen panelde günümüzde gittikçe yaygınlaşan ve kontrolsüzleşen dijital bağımlılık konusu irdelendi.

Etkinliğin açılışında konuşan UKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çağlar Özel, günümüzde herkesin birer sanal medya kullanıcısı olduğunu belirterek, sosyal medyanın insan hayatının vazgeçilmez bir parçası olduğunu açıkladı. Sosyal medya platformlarının özenli ve bilinçli kullanılması halinde bir çok faydası olabileceğini aktaran Prof. Dr. Özel, özellikle çocuklardan başlayarak toplumun tüm kesimlerine erişilmesini ve dijital bağımlılıkla ilgili bilgilendirici çalışmalar yapılmasının önemine değindi.

Etkinlikte konuşan Akademisyen Prof. Dr. Asuman Seda Saracaloğlu, kuşaklar arasındaki farkı kaptmak için eğitim programlarının geçmişle gelecek arasında sağlıklı bir köprü oluşturması gerektiğini belirterek, “Bilimsel ve teknolojik anlamda gelişen bir dünyayla uyumlu bir eğitim-öğretim alanı oluşturulmalıdır” dedi. Teknoloji kullanımında ebeveynlere ve eğitim sistemine büyük görev düştüğünü de hatırlatan Saracaloğlu, çocukların bilinçsiz olduklarını ve doğru yönlendirme ile teknolojiyi faydalı kullanabileceklerini kaydetti. Saracaloğlu, ebeveynlerin şiddet ve saldırganlıkları önlemek için dijital ortamda güvenli aile paketi oyunları alarak çocuklarını kontrol edebileceklerini de sözlerine ekledi.

UKÜ Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şölen Külahçı ise konuşmasında kişilerin sosyal medya veya oyunlarda çok vakit geçirdiklerini ve sosyal hayattan koptuklarını kaydetti. Bu durumun özellikle çocuklar açısından önemli bir tehlike yarattığına dikkat çeken Külahçı, bir takım oyunların çocukları intihara ve suç işlemeye teşvik ettiği uyarısında bulundu. Yrd. Doç. Dr. Külahçı, sanal bağımlılıkla ilgili bir yasa olmadığını ancak kıyaslanacak hükümlerin yer aldığını da ifade etti.