UKÜde Turnitin İntihal Analizi Programı Eğitim Semineri DüzenlendiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Kütüphane Müdürlüğü ve TÜBİTAK EKUAL işbirliğinde Turnitin intihal analizi programı eğitim semineri düzenlendi.

UKÜ Kütüphane Müdürü Gülten Sala Lay, bilgi kirliliğinin ve intihalinin günümüzde yaygın olduğunu  belirterek, bir çok bilimsel çalışmanın başka kişiler tarafından alınıp, kendilerine aitmiş gibi gösterildiğini ve bilimsel suç işlendiğini kaydetti.

Bilişim suçların önlenmesi adına alanında uzman kişi ve kurumlar tarafından Turnitin, Ithenticate gibi intihal analiz programları tasarladığını hatırlatan Lay, akademik topluluk arasında intihali önleyen programların önem taşıdığını kaydetti.

Gülten Sala Lay, “Kütüphane Müdürlüğü olarak amacımız EKUAL kapsamında üyesi olduğumuz Turnitin intihal analiz programını, gerek akademisyenlerin gerekse de öğrencilerimizin doğru ve verimli kullanabilmesi sağlamaktır” dedi.

Seminerde konuşmacı olarak yer alan Techknowledge Eğitim Uzmanı Serdinç Kaya, etkinliğin amacının öncelikli olarak akademik dürüstlüğü geliştirmek olduğunu belirterek,  düzenlenen seminerde öğrencilere intihal, akademik yazım ve kurallar hakkında bilgi verdiklerini kaydetti.

UKÜ’de iki sene içerisinde ikinci kez düzenlenen eğitim seminerine katılımın yoğun olduğunu ifade eden Kaya, akademisyenlerden de yazımlarını geliştirmek adına geri dönüş aldıklarını dile getirdi.

Turnitin tez intihal tespit programının, öğrenci tezlerinin taranmasına yönelik bir işlem uyguladığını açıklayan Kaya, buna ek olarak ULAKBİM’in lisansladığı iThenticate’in akademisyenlere editör masaları sağlayarak, makalalerini yurt içi ve dışı yayıncılara sunabilme imkanı yarattığını aktardı.

Akademisyenlerin öğrenci ödevlerine geri bildirim vermeleri gerektiğine dikkat çeken Kaya, öğrencilerin yanlış veya eksik noktalarının belirlenmesinin tezlerde daha iyi bir akademik çıktı sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.