UKÜde Prostat Kanserinde Güncel Tedavi Yaklaşımları KonuşulduUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü erkek sağlığı fizyoterapisi alanında Türkiye ile  KKTC’de ilk ve tek multidisipliner ekip olarak, “Prostat Kanserinde Güncel Tedavi Yaklaşımları” konusunda panel düzenledi.

UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri etkinliğin açılışında, UKÜ Tıp Fakültesi’nin ve Diş Hekimliği Fakültesi’nin Eğitim Bakanlığı tarafından onaylandığı müjdesini vererek, 2019-2020 yılında eğitime başlanacağını açıkladı. CIU Arena Spor Kompleksi’nde fizyoterapi, rehabilitasyon ve beslenme diyetetik konularında hizmet verileceğini belirten Nadiri, öğrencilerin teorik bilgileri, uygulamalı olarak yapabileceklerini aktardı.DSC07671 copy

Etkinlikte konuşan Üroloji Uzmanı; Prof. Dr. Ali Ulvi Önder, prostat kanserine kırmızı et tüketiminin, hayvansal yağların kullanımının ve genetik etkenlerin sebep olduğunu açıkladı. Erken tanının önemine değinen Önder, hastalıkta sık idrara çıkma, gece idrara kalkma, zayıf ve ince idrar yapma, idrarın çatallanması, idrarı tutmada zorluk, idrar yaparken yanma, idrarı başlatmada duraksama gibi belirtilerin görülebileceğini kaydetti.

Tanı konulduktan sonra hastanın durumu göz önüne alınarak ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavi seçeneklerinin bulunduğunu aktaran Önder, cerrahi tedavi, radyoterapi, hormonal tedavi ve kemoterapinin en sık cerrahi yöntemler olduğunu söyledi.

Üroloji Uzmanı; Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu ise prostat kanserinde kalıcı tedavide, cerrahi yöntemin, radyoaktif tedaviye göre daha çok tercih edildiğini belirterek, ameliyatın sinir sisteminde olumsuz etkiler doğurabileceğini belirtti.

Ameliyat sonrası cinsel fonksiyonda azalma olabileceğini de ekleyen Tellaloğlu, hastanın rehabilitasyon sürecinde psikolojik durumunun önemine değinerek, hastalarda tedavinin yan etkisi olarak gelişen ereksiyon problemleri için destek tedaviye başlamasına dikkat çekti.

UKÜ Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Görevlisi ve Uzm. Fzt. Batuhan Dericioğlu, ürolojik fizyoterapinin tedavi sürecini hızlandırdığını açıkladı. Prostat cerrahisi sonrasında gelişen ereksiyon problemlerinde ilgili kas yapılarının fizyoterapi yöntemleri ile güçlendirildiğini belirten Dericioğlu, bu sayede etkili ve erken sonuçlar alınabildiğini kaydetti.