UKÜden Geri Dönüşüm ve Katı Atıklara Yönelik Farkındalık EtkinliğiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Çevre Araştırmaları Merkezi, katı atık yönetimi ve geri dönüşüm açısından toplumsal bilincin gelişmesine yönelik farkındalık etkinliği gerçekleştirdi.

Seminerde, “Geri Dönüşüm: Dünyamızın Var Olması için Şart” adlı sunumu ile yer alan Cans for Kids yardım kuruluşunun Başkan Yardımcısı Rosie Charalambous, katı atıkların eko sisteme önemli derecede zarar verdiğini açıkladı. Charalambous, çevresel kirliliği önlemek adına mevcut stratejilerin geliştirilerek, geri dönüşüm ile katı atık yönetimi hakkında politikaların belirlenmesi gerektiğini belirterek, katı atık yönetimi hakkında toplumsal bilincin oluşmasının şart olduğunun altını çizdi.

Katı atık yönetimi ve geri dönüşümün dünyamız için önemli bir rol oynadığını hatırlatan Rosie Charalambous, geri dönüşüm bilincinin insanlar arasında yaygınlaştırılabilmesi için belli kuruluşlarından da yardım alınması gerektiğini ifade etti.

Cans for Kids hakkında da bilgi veren Charalambous, kendi gibi gönüllüler tarafından 1990 yılında kurulduğunu ve bugüne kadar 25 milyon metal meşrubat kutusunu topladıklarını kaydetti. Rosie Charalambous, toplanan metal meşrubat kurularından elde ettikleri gelir ile hastanelerin çocuk bölümüne 260 bin Euro değerinde ekipman yardımı yaptıklarına da dikkat çekti.

Cans for Kids yardım kuruluşu Başkan Yardımcısı Rosie Charalambous, sunumu sonrasında soru cevap şeklinde gerçekleştirdiği tartışma kısmında farklı bölümlerde eğitim gören lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile bir araya geldi. Katılımcı öğrenciler kendi ülkelerinde yaşanan atık problemlerine dikkat çekerek, ilgili problemlerin çözüm yolları hakkında konuşmacı ile fikir alışverişinde bulundular.