sosyal anksiyete bozukluğuUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi Müdürlüğü’ne (ÖGDM) bağlı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) Uzman Psikoloğu Huriye Koruşan “Sosyal Anksiyete Bozukluğu” hakkında UKÜ’lü öğrencileri bilgilendirdi.

Huriye Koruşan, insanlarla konuşmanın, etkileşim içerisinde olmanın, iletişim kurmanın en temel ihtiyaçlar arasında olduğunu belirterek, anksiyete bozukluğunun geçmiş deneyimler, genetik faktörler, stres, ailevi modellemeler gibi nedenlerden kaynaklanabileceğini açıkladı. Koruşan, bazen kişilerin bulundukları sosyal ortamlardan dolayı anksiyete yaşayabileceğine de dikkat çekti. Anksiyetenin bir bireyin yaşayıp, deneyimlediği tüm endişelerinin ve fiziksel semptomlarının adı olarak tanımlanabileceğini aktaran Koruşan, bu sebeple hemen hemen herkesin hayatı boyunca en az bir kez kaygı veya gerginlik hissi yaşamış olabileceğini belirtti.

Anksiyetenin her zaman olumsuz olmadığını dile getiren Huriye Koruşan, “Anksiyete hayatımızda olması gereken, bizi tehlikelere karşı koruyan ve tehdit olarak algıladığımız durumlarda bizi kaçmamız için uyaran normal ve duygusal bir tepkidir” dedi.

Günlük yaşanılan anksiyetenin yanı sıra anksiyete bozuklugu olarak tanımlanabilecek, birçok alt başlık bulunduğunu da aktaran Koruşan, bunları panik bozukluk, spesifik fobiler, travma sonrası stres bozukluğu ve en çok bilinen sosyal anksiyete bozukluğu şeklinde sıraladı. Huriye Koruşan, sosyal anksiyete bozukluğunun en yaygın ve bilinen bozukluk türü olduğunu hatırlatarak, bu tür bir bozukluğa sahip öğrencilerin profesyonel desteği UKÜ PDAREM’den alabileceklerini bildirdi.

PDAREM Uzman Psikoloğu Huriye Koruşan, sosyal anksiyete bozukluğuna sahip bireylerin yalnız olmadıklarını onlara hissettirmek ve bu nedenle okul içerisinde daha fazla farkındalığı artırmak amacıyla söz konusu etkinliği gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.