UKÜde Gen Mutasyonlarının Kanser Tedavisine Etkileri İrdelendiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde (UKÜ) “Ksenobiyotik / İlaç Metabolize Eden Enzimlerdeki Polimofizmlerin Kemoterapi ve Akciğer Kanserindeki Önemi” tartışıldı.

UKÜ Eczacılık Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Prof. Dr. Mümtaz İşcan, ilaç ve yabancı kimyasalların metabolizmada görev alan enzimleri üreten bazı genlerin polimorfizmleriyle olan etkileşimi hakkında bilgi verdi.

Genlerin polimofizmlerinin akciğer kanseri hastalarındaki yaşam süresine, yaşlara göre verdiği tepki ve kemoterapiye yanıtlardaki farklılar üzerindeki gerçekleştirdiği araştırmasından da bahseden Prof. Dr. İşcan,  CYP ve GST genlerindeki polimorfizmlerin kemoterapiye verilen yanıtta önemli rol oynadığını kaydetti.

İşcan konuşmasında, özellikle p53 adlı genin tümör baskılayıcı bir gen olduğunu ve bu gendeki polimorfizmlerin de kanser tedavisine olan etkilerini açıkladı. Prof. Dr. İşcan, mutasyona uğrayan genlerin ilaçtan yeterince yararlanamadıklarını aktararak, var olan mutasyona göre verilen kemoterapi ilaçlarına hastaların cevabının pozitif veya negatif yönde etkilenebileceğini de ifade etti.

Akciğer kanserinin Türkiye’de yaygın bir kanser çeşidi olduğuna dikkat çeken İşcan, bu kanserin sebep olduğu ölümlerin nereden kaynaklandığı üzerine de incelemelerde bulunduğunu bildirdi. Prof. Dr. Mümtaz İşcan, poliformik gen mutasyonlarının ilaca yanıtını nasıl değiştirdiğini göstermek için araştırmalar yaptığını da kaydetti.

Etkinliğin amacı hakkında konuşan UKÜ Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ender Volkan Çınar, öğrencileri yeni bilimsel gelişmeler ve araştırmalar konusunda bilgilendirmek ve araştırma kültürünü geliştirmek için düzenlediklerini açıkladı. Yrd. Doç. Dr. Çınar,  Prof. Dr. Mümtaz İşcan ve ekip arkadaşlarının buluşlarının, aslında gen mutasyonlarının kanser tedavisine cevabı etkilemesi ile ileride kişiselleştirilmiş tıpta da önemli rol oynayacabileceğine dikkat çekti.