UKÜ Öğrencilerine Adli Suçlar Konusunda Farkındalık YarattıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi Müdürlüğü’ne (ÖGDM) bağlı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) tarafından öğrencilere yönelik “Adli Suçlar Bilgilendirme Konferansı” düzenlendi.

Etkinlikte konuşan KKTC Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı KKTC Polis Okulu Müdürlüğü’nde Görevli Başmüfettiş Ersin Mertol, ceza hukuku ve polis uygulamalarına değinerek, adli suçların KKTC’deki mevcut yasalara göre işlenmiş olan trafik dışındaki suçlar olarak tanımlanabileceğini açıkladı. Suçun yasalarca cezalandırılan bir fiil teşebbüs veya ihmal olduğunu da aktaran Mertol, yasalara aykırı gelen her türlü eylemin suç olduğuna dikkat çekti.

Mertol, cezai sorumluluğa ilişkin genel kurallar hakkında bilgi vererek, KKTC’ye gelen bireylerin yasaları bilmemesinin mazeret sayılmayacağını ve suçlarının geçersiz kılınmayacağının altını çizdi. Her ülkenin kendi yasası olduğunu hatırlatan Mertol, KKTC’ye giriş yapan kişilerin gerekli yasaları öğrenmesi gerektiğini kaydetti. Yabancı ülkelerde bazı davranış ve tutumların yasak olmadığına da değinen Ersin Mertol, bu yüzden ülkeye gelen yabancı öğrencilerin KKTC yasaları hakkında bilgilendirilmesinin şart olduğunu açıkladı.

Başmüfettiş Ersin Mertol, yasalar resmi gazetede yayınlandıktan sonra yasaları anlama yeteneği bulunan herkesin yasaları bilir sayıldığını da belirterek, adli konular hakkında da öğrencileri bilinçlendirerek, kişinin kendini hırsızlıktan, darptan ve diğer her türlü suçtan koruyabileceğini aktardı. Bu tür suçlara karışma sonucunda öğrencilerin okul hayatlarının zorlaşacağını söyleyen Mertol, bu yüzden KKTC yasalarına aykırı ve düzeni bozacak davranışlarda bulunulmaması konusunda uyarıda bulundu.

Etkinliğin amacına değinen ÖGDM Müdürü Gamze Atay ise öğrencilerin KKTC’ye adapte olmaları için bu tür etkinliklerin düzenlendiğini belirterek, bu sayede bulundukları ülkenin yasalarını daha yakından tanımlarına da fırsat sunduklarını kaydetti.