47124272_2179694425374984_1310271724599640064_n (002)Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sosyal Hizmet Bölümü son sınıf öğrencileri “Çocuk Hakları ve Çocuk Yasası” dersi kapsamında SOS Çocukköyü Derneği’ni ziyaret ederek, 6-8 yaş grubundaki çocuklarla, çocuk haklarını öğreten oyunlar oynadı.

Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Görevlisi Buse Erzeybek önderliğinde düzenlenen etkinlikte, öğrenciler çocuklarla iletişime geçerek, onlara haklarını öğretmeyi deneyimledi. Erzeybek, etkinliğin yaklaşık iki saat sürdüğünü belirterek, “Bu çalışma aracılığıyla öğrenciler grup çalışması için sahip olunması gereken bilgi ve beceriler hakkında tecrübe fırsatı yakaladılar” dedi.

Sosyal hizmetler eğitiminin uygulamaya dayalı bir meslek olduğuna dikkat çeken Buse Erzeybek, sınıftaki teorik öğretim sürecinin uygulama alanları ile desteklendiği zaman bilgilerin daha kalıcı olduğunu hatırlattı. Erzeybek, “Öğrenciler ders kapsamında çocuk haklarının neler olduğunu öğrenirken, çocukların gelişim düzeylerine ve yaş gruplarına göre bu bilgileri onlara nasıl aktarmaları gerektiğini de öğreniyorlar” dedi. Öğrencilerin sınıf içi çalışmalarda elde ettikleri bilgilerle pratikte ne gibi güçlükler yaşayacaklarını öngöremediklerine de dikkat çeken Erzeybek, bu bağlamda uygulama alanında bireylerle doğrudan temasa geçmenin mesleki uygulamalarda yetkinlik kazanma açısından büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

UKÜ’lü öğrenciler tarafından oluşturulan materyallerin kullanıldığı etkinlikte, çocuklar sembolik olarak oluşturulan yol ve gökyüzüne hayallerini, umutlarını, gelecekten beklentilerini ve haklarını yazarak kendilerini ifade ettiler.

Ders öğrencilerden Erhak Uysal gerçekleştirdikleri çalışma sonunda, “Bu etkinlik bana bir olaya çocukların gözünden bakabilmeyi, çocuklarla işbirliği yapabilmeyi ve beraber bir aktiviteyi daha eğlenceli hale dönüştürmenin yollarını öğretti” şeklinde konuştu.

Etkinlik sonunda çocuklara UKÜ’lü öğrenciler tarafından sembolik katılım belgesi verilerek, UNICEF’in 2018 yılı temasına bağlı olarak mavi renkli balonlar dağıtıldı.