UKÜ Eczacılık Fakültesi Öğrencilerine Yönelik Avrupa Eczacılık Öğrencileri Birliği ve Tor Vergata Çift Diploma Bilgilendirme Semineri DüzenlendiUKÜ Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ender Volkan Çınar, Tor Vergata Çift Diploma programı kapsamında konuşarak,  iki kurum arasındaki müşterek ilgi alanlarında ortak bilimsel araştırmalar yapılacağını kaydetti. Çift diploma uygulamasının bu dönemden itibaren yürürlüğe gireceğini belirten Çınar, öğrencilerin UKÜ Eczacılık Fakültesi’nde ilk 3 yılı kapsayan eğitim-öğretiminin ardından, sonraki 2 yıllık eğitimlerini ise University of Rome Tor Vergata’nın Roma’daki kampüsünde tamamlayabileceklerini açıkladı.

Öğretim Görevlisi Ehsan Valipour ise bu girişimle öğrencilerin eğitimlerini uluslararası şekilde devam etme ve farklı bir kültürü deneyimleme şansı yakalayacaklarını kaydetti. Valipour konuşmasında, öğrencilere University of Rome Tor Vergata ile ilgili tanıtıcı bilgi de verdi.

Etkinlikte, Avrupa Eczacılık Öğrencileri Birliği (EPSA) İrtibat Sekreteri Can Kaya ile UKÜ Eczacılık Öğrencileri Birliği (CIUPSA) Twinnet Koordinatörü Işınsu Akçin bir sunum gerçekleştirdi.

EPSA İrtibat Sekreteri Can Kaya, UKÜ öğrencilerinin işbirliğiyle kurulan CIUPSA’nın Kıbrıs’taki ilk EPSA üyesi olduğunu belirterek, 37 farklı ülkeden 160 bini aşkın öğrenci kayıtları bulunduğunu aktardı. EPSA’nın hedeflerine değinen Kaya, sürekli temas ve bilgi değişimi sağlamak, hareketliliği artırmak, fikir birliği oluşturmak, etkinlik organize etmek, eczacılık profilini mesleki olarak artıran etkinlikler düzenlemek  şeklinde sıraladı.

Işınsu Akçin ise EPSA’nın değişim program sorumlusu olduğunu belirterek, amaçlarının Avrupa’daki eczacılık öğrencileri ile iletişimi güçlendirmek ve işbirliğini sağlamak olduğunu kaydetti. Eczacılık Fakültesi olarak bu konuda projeler başlattıklarını aktaran Akçin, tüm Avrupa ülkelerindeki eczacılık öğrencilerini ağırlamayı hedeflediklerini açıkladı.