3 Aralık Dünya Engelliler GünüUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Avcıoğlu, günümüzdeki uygulamalara bakıldığında özel gereksinimi olan bireylerin sağlık, eğitim, istihdam, kültür-sanat, spor, ulaşım, psikolojik ve sosyal destek, toplumsal yaşama katılım gibi konularda büyük fırsat eşitsizliği yaşadıklarına dikkat çekti.

Doç. Dr. Avcıoğlu, “Uluslararası Engelliler Günü”nün Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında 3 Aralık olarak belirlendiğini hatırlatarak, bu tarihten itibaren bu günü anmak adına çeşitli etkinlikler düzenlendiğini ve vaatlerde bulunulduğunu ancak tüm bunlara karşın halâ özel eğitim hizmetlerinden yararlanamayan binlerce kişi olduğunu kaydetti.

Özel gereksinime ihtiyacı olan bireylerin diğer bireyler gibi toplum hayatına katılıp, eğitim alma hakkına sahip olduğunu açıklayan Avcıoğlu, bu bireylerin eğitimleri ve toplumsal yaşama katılımları için çeşitli önlem ve düzenlemelerin yapılması gerektiğini de dile getirdi. Avcıoğlu, açıklamasında sadece özel gereksinimli bireylerin eğitiminin yeterli olmadığına da dikkat çekerek, toplumun bu konuyda eğitilip, bilinçlendirilmesinin önemine değindi. Doç. Dr. Avcıoğlu, yetkililerin bu doğrultuda politika ve hedef oluşturmalarının, bu bireylerin eğitimleri kadar önem taşıdığını belirterek, “Bu eşitsizliklerin giderilmesi için yetkili  kişilerin bu sorunların bilincinde olması ve bu doğrultuda hizmet vermesi büyük önem taşıyor” dedi.

Bu bireylerin, birçok insanın atfettiği gibi anormal olmadığının altını çizen Avcıoğlu, sadece gelişimi normal olmayan, bazı özellikleriyle farklı olan bireyler olduğunu dile getirdi. Avcıoğlu, uygun eğitim ve destek hizmetleriyle kendi kendilerine yetmelerinin, belli bir bilgi ve kültür düzeyine ulaşmalarının, meslek edinip üretken hale gelmelerinin, çevreleriyle sağlıklı ilişkiler kurarak sosyalleşmelerinin mümkün olabileceğini de aktardı.