Kadın ve Guvenlik Konusuna Dikkat ÇekildiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) ile Rehberlik ve Psikoloji Danışmanlık Kulübü (RPD) tarafından “Kadınlar ve Güvenlik” başlıklı seminer düzenlendi.

Seminerde konuşan Prof. Dr. Biran Mertan, ev içi şiddet ve kadına yönelik yapılan şiddete dikkat çekti. Prof. Dr. Mertan, şiddetin fiziksel, duygusal, ekonomik ve cinsel istismar ile yapılabileceğine değinerek, Birleşmiş Milletler 1325 sayılı Güvenlik Konseyi Kararı, çerçevesinde silahlı çatışmaların kadınlar ve kız çocukları üzerindeki etkileri, kadınların barışın sağlanmasındaki rolü, barış ve çatışma çözme süreçlerinin toplumsal cinsiyet boyutlarına dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı. Ayrıca, kadınların çatışmaların önlenmesi, yönetilmesi, çözülmesi ve tüm karar alma düzeylerinde daha fazla temsil edilmeleri gerektiğini vurguladı.

Yasaların kağıt üstünde kalmayıp, uygulanması gerektiğini aktaran Prof. Dr. Mertan, kadına yönelik şiddetin dünyanın her ülkesinde yaşandığının altını çizdi. Şiddet kültürünün, hoşgörü ve saygı kültürüne dönüşebilmesi için eğitimin aileden başlayarak, eğitim kurumlarınca pekiştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Mertan, bu çalışmaların global olması gerektiğini de ifade etti.

Şiddet içerikli video oyunları, çizgi filmler ya da aile içi şiddet ile büyüyen birçok çocuğun ileriki yaşlarda şiddet içerikli davranışları sergileme potansiyeline sahip olabileceğine dikkat çeken Mertan, insanların şiddet haberlerine karşı duyarsızlaştığını da belirtti.

UKÜ Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Şerife Özbiler ise etkinlikte yaptığı konuşmada, çocuklara, kadınlara, herhangi bir gruba karşı uygulanan şiddetin göz ardı edilmesi durumunda, her türlü ayrımcı davranışın ve şiddetin meşrulaştırıldığını aktardı.

Etkinlikte, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi uzman psikologları tarafından bilgilendirme standı kuruldu. Farkındalık yaratmak için merkez üyeleri katılımcılara bilgilendirici broşür, kurdele ve yaka yazısı dağıttı.