UKÜlü Akademisyen Doç. Dr. Gür Üstün Yetenekli Çocukların Özel Eğitim Grubunda Bulunduklarını AçıkladıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağla Gür, üstün yetenekli çocukların tıpkı hiperaktivite, özgül öğrenme güçlüğü gibi özel eğitim grubunda bulunduğunu belirterek, bu çocukların yeteneklerini geliştirmek için destek ve danışmanlığa ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Doç. Dr. Çağla Gür, üstün yetenek konusunda bilgi vererek, üstün yetenek kavramının bireyin çevresinde dikkat çekecek şekilde üst düzeyde başarı ve yaratıcılık göstermesini sağlayan erken gelişmiş, üst düzeyde becerilere işaret ettiğini kaydetti. Üst düzeyde becerilere sahip üstün yetenekli çocukların bazı özelliklerinin dağılımının, sıklığının ve zamanlamasının farklılık gösterdiğine dikkat çeken Gür, “Bu nedenle, çocuğun becerilerine ilişkin olarak gelişim testleri uygulanmalı ve onun ilgi duyduğu alanlar desteklenmelidir” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Gür, üstün yetenek  alanlarının, genel zihinsel yetenek, özel akademik yetenek, dil, matematik, liderlik, fen bilimleri, sosyal bilimler, yaratıcılık, görsel ve işitsel sanatlar – resim, müzik – ve  psiko-motor alanlar olabileceğini kaydetti. Çocukların, bu alanlardan bir ya da birkaçında üst düzey potansiyele sahip olabileceğini de aktaran Gür, “Örnek olarak müzik alanında üstün yetenekli olan bir çocuk, liderlik özelliklerine sahip olamayabilir” dedi.

Çocuğun uyum sürecine bağlı olarak normal eğitimi öncelikli olarak tercih ettiğini belirten Gür, çocuğun normal eğitim programlarında ciddi problemlerle karşılaşması durumunda özel bir eğitim alması gerektiğini dile getirdi.

Doç. Dr. Gür, çocuğun amaçsız bırakıldığında, bir takım davranış problemlerinin ortaya çıkabileceğine de değinerek, bu çocukların bazen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocuklarla karıştırılabildiğine dikkat çekti.