UKÜlü Akademisyen Gelecek Nesillerin Eğitim Sorumluluğunu Üstlenen Öğretmenlerin Büyük Bir Adanmışlık Örneği Sergilediklerini AçıkladıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi Öğretmenliği Program Başkanı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sarem Özdemir, öğretmenliğin dünyada en etkili mesleklerden biri olduğunu belirterek, zihinleri şekillendirdiklerini, hayat görüşü kazandırdıklarını, yol gösterdiklerini ve kişinin kendini tanımasına yardımcı olduklarını kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Sarem Özdemir, Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928’de başöğretmenliği kabul ettiğini hatırlatarak, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta bu tarihin Öğretmenler Günü olarak kutlandığına dikkat çekti.

Yrd. Doç. Dr. Özdemir, Atatürk’ün “Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir. Topluma, milletime ben, öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla  anlatın” sözleriyle hem Atatürk hem de kendi için öğretmenliğin bu dünyadaki en önemli meslek olduğunu belirtti.

Öğretmenler Günü’nün, öğretmenlerin toplum içindeki rolü hakkında farkındalık yaratma amacı taşıdığını aktaran Yrd. Doç. Dr. Özdemir, “Gelecek nesillerin eğitim sorumluluğunu üstlenen öğretmenler büyük bir adanmışlık örneği sergiliyor” şeklinde konuştu.

Değerler eğitimi veren öğretmenlerin, hem bulunduğu topluma hem de dünyaya faydalı bireyler yetiştirdiğinin unutulmaması gerektiğini ifade eden Özdemir, bu özel günün eğitim-öğretim sürecinde toplumun öğretmenlere desteğini, takdirini ve sevgisini gösterebilecekleri bir gün olarak algılanması ve davranılması gerektiğini dile getirdi.

Öğretmenleri bunu meslek olarak değil bir yaşam biçimi olarak algıladığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Sarem Özdemir, “Bizleri hayat yolunda aydınlatan, ışıkları yakan, yolları gösteren öğretmenlerimizi saygıyla, sevgiyle selamlıyor, teşekkür ediyor ve kutluyorum” şeklinde konuştu.