UKÜde Erken Çocukluk Döneminde Çocuk Hakları Konusu İrdelendiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü ve Okul Öncesi Öğretmenliği Programı tarafından “Dünya Çocuk Hakları Günü” kapsamında “Erken Çocukluk Döneminde Çocuk Hakları” ile ilgili panel gerçekleştirildi.

Okul Öcesi Öğretmenliği Programı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nihan Koran, çocuk haklarının hem Türkiye’de hem de KKTC’de ihlal edildiğini belirterek, özellikle hukuksal anlamda ve eğitim anlamında çocuk haklarında ihlal yaşandığını kaydetti. Erken çocukluk eğitiminde çocuk haklarının daha da önem arz ettiğine dikkat çeken Koran, çocukların ebeveynlerinden sonraki ilk öğretmenleri ile olumsuz yaklaşımlar görmeleri durumunda, ilerleyen yıllarda bu yaşananların etkisinin daha belirgin ve olumsuz sonuçları olacağını açıkladı.

Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Fatma Esenyel Hanaz, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin çocuk hukukundaki önemine değinerek, sözleşmeyi kabul eden devletlerin iç hukuklarında mahkemelerin karar verirken bu sözleşmeye atıfta bulunduğunu açıkladı. Çocuk haklarının korunmasının sadece belli kurumlarla ilgili bir mesele olmadığını da kaydeden Hanaz, geliştirilecek bir çocuk politikasının tüm kurumların işbirliğinde ve sorunu sahiplenmeleriyle ulaşılacak bir hedef olduğuna dikkat çekti.

Okul Öncesi Eğitim Derneği Temsilcisi Sevil Bıyık ise erken çocukluk döneminde hak temelli çalışmanın önemine değinerek, toplum ve eğitim süreçleri içerisinde doğrudan ya da dolaylı yapılan hak ihlalleri ile ilgili farkındalık yaratılması gerektiğini belirtti. Bıyık konuşmasında, konu ile ilgili gerekli önlemlerin alınması için ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte disiplinler arası çalışmalar yapılmasının öneme de vurgu yaptı.

Okul Öncesi Eğitim Derneği Başkanı Selim Özmenek’in de konuk olarak yer aldığı etkinlik, soru-cevaplarların ardından Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil İbrahim Yalın’ın konuklara teşekkür belgesi takdimiyle son buldu.