UKÜ FolklorEdebiyat Dergisinin 96. Sayısı YayımlandıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin (UKÜ) uluslararası hakemli bilimsel araştırma dergisi folklor / edebiyat’ın  Kasım-2018, 96. sayısı yayımlandı. Yılda dört sayı çıkan derginin son sayısıyla birlikte 24. cilt tamamlandı.

Son sayı ile ilgili bir açıklama yapan dergi editörü, UKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ, dergide 13 araştırma makalesi, bir çeviri ve iki kitap eleştirisi bulunduğunu, makaleler için 38 yerli ve yabancı bilim insanı hakemin katkıları olduğunu belirtti.

Tüm makalelerin Turnitin ve Ithenticate denetimlerinin yapıldığını, UKÜ’nün ilgili öğretim elemanları ve birimleri tarafından  da yabancı dil kontrollerinin gerçekleştirildiğini açıklayan Prof. Dr. Karadağ, “Bu titiz eleme ve denetleme süreçlerimizin sonucunda dergimize gönderilen makalelerin kalitesi her sayıyla birlikte artmakta; bu da doğrudan uluslararası indekslerdeki konumumuzu olumlu yönde etkilemektedir” şeklinde konuştu. Karadağ, 40’a yaklaşan dergi indekslerine en son DOAJ, ProQuest ve SCOPUS (Elsiever)’in eklendiğini belirterek, “Dergimizin internet sitesi, DOAJ ve Ulakbim/Dergipark’taki arşivleme işlemleri  tamamlandı; böylelikle dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarına ulaşma olanağı sağlandı” dedi. Prof. Dr. Karadağ, derginin internet sitesinde gerçekleştirilen çağdaş/güncel yeniliklerle evrensel düzeyde ilerlemeler gerçekleştiğini kaydetti.

Önümüzdeki yıl derginin 100. sayısının çıkarılacağını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Karadağ, söz konusu sayı ile ilgili özel çalışma ve uygulamalarının gerçekleştirileceğini de belirtti.