Uluslararası Proje ve Yapı KonferansıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi ev sahipliğinde “5. Uluslararası Proje ve Yapım Yönetim Konferansı” düzenlendi.

Konferansta, Prof. Dr. David Arditi, Prof. Dr. Ronald McCaffer, Prof. Dr. Ghassan Fouad Aouad ve Proje Müdürü Abdullah Halit Erenay davetli konuşmacı olarak yer alırken, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, Prof. Dr. Tahir Çelik ise açılış konuşmalarını yaptı.

Prof. Dr. Halil Nadiri, “5. Uluslararası Proje ve Yapım Yönetim Konferansı”nın bu yıl ilk kez uluslararası bir statü kazandığını belirterek, alanlarında uzman, çeşitli üniversite ve kuruluşlardan katılımcıları ağırladıklarını kaydetti. Nadiri, bu akademik etkinliğin pratik konular açasından gerek sektörel gerekse de eğitim-öğretime çok değerli katkılar koyacağını aktardı. UKÜ’nün bölgedeki en önemli yükseköğretim kurumlarından biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nadiri, bu türde prestijli bir akademik konferansa ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını kaydetti.Uluslararası Proje ve Yapı Konferansı_

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bu denli önemli bir konferansın Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi bünyesinde düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, inşaat sektörü ile ilgili yapılan bu tür çalışmaların Kuzey Kıbrıs’ın imar çalışmalarına yönelik olumlu etki bırakacağını kaydetti. Söz konusu konferansın verilerinin kendilerine ve ülke inşaat sektörüne ışık tutacağına dikkat çeken Bakan Ataoğlu, dolaylı bir şekilde inşaat sektörünün turizm sektöründe de önemli bir rol oynadığını belirtti.

Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü Müdürü, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Konferans Eş Başkanı Prof. Dr. Tahir Çelik ise Uluslararası Proje ve Yapım Yönetim Konferansı’nın beşincisinin, UKÜ’nün ev sahipliğinde, İngilizce dilinde ve uluslararası bir boyutta gerçekleştimenin memnuniyetini yaşadıklarını belirtti. Çelik, “Doktora öğrencilerinin çalışmalarına önem veriyoruz. Onları motive etmek için en iyi ilk 5’e giren bildiri sahiplerine ödül vereceğiz” şeklinde konuştu.