14. Türkiye Eczacılık KongresiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eczacılık Fakültesi öğrencileri Işınsu Akçin ve Reşat Dostel Ankara’da 14’üncüsü düzenlenen Türkiye’nin en geniş kapsamlı eczacılık kongresi olan Türkiye Eczacılık Kongresi’ne katıldılar.

Türkiye Eczacılar Birliği Gençlik Komisyonu tarafından düzenlenen 14. Türkiye Eczacılık Kongresi’nde yer alan UKÜ Eczacılık Fakültesi öğrencileri Işınsu Akçin ve Reşat Dostel, organizasyonda delege olarak UKÜ’yü başarılı bir şekilde temsil ettiler.

Türkiye Eczacılar Birliği’nin iki yılda bir organize ettiği ve çeşitli büyük yerel ecza firmalarının sponsor olduğu kongre, “Meslektaşlarımıza, Hastalarımıza, Topluma Sözümüz Var!” teması ile gerçekleştirildi. Türkiye’nin tüm illerinden katılımcıların yer aldığı kongrede, 2000’i aşkın eczacıya ve eczacılık öğrencisine 100’ü aşkın konuşmacı sunum yaptı.

Kongre’de, Türkiye ve KKTC’den alanında uzman öğretim üyeleri, dünyanın dört bir yanından gelen eczacılar ile bilim insanlarının katılım göstermesinin yanında çeşitli politikacılar da yer aldı.

Uluslararası konuşmacıların yer aldığı kongre, yerellikten uluslararası düzeye taşınarak yapılan oturumlarda sadece sunumlara değil, panellere, söyleşilere ve çalıştaylara da yer verildi. Katılımcılar tarafından büyük ilgi ve beğeni toplayan 14. Türkiye Eczacılık Kongresi’nde üç gün boyunca bir birinden farklı konular ile zengin içerikli sunumlar yapıldı.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ender Volkan Çınar, bu tür akademik ve sosyal içerikli projelerde yer almanın önemine değinerek, öğrencilere hem eğitim-öğretim hem de kültürel açıdan büyük bir fark yarattığını kaydetti. Öğrencilerin mezun olmakla yetinmemeleri gerektiğine de dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Çınar, kendilerini sürekli geliştirmeleri ve öğrenmekten vazgeçmemeleri tavsiyesinde bulundu.