UKÜ İngilizce Hemşirelik Programı Nijerya Hemşirelik-Ebelik-Konseyi Tarafından Akredite EdildiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu bünyesinde yer alan İngilizce Hemşirelik Programı, Nijerya Hemşirelik-Ebelik-Konseyi tarafından akredite edildi.

Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayla Gürsoy, konseyin 1979 yılından itibaren bireylere kaliteli hemşirelik ve ebelik bakımı sunulmasını sağlamak için çalışmalarını yürüttüğünü açıkladı. Prof. Dr. Gürsoy, Nijerya Federal Hükümeti adına özel işlevler ile görevlendirilen konseyin tek idari, kurumsal ve yasal kurum olduğunu da sözlerine ekledi.

Program müfredatının, üniversitenin ve bölümün eğitim-öğretim olanaklarının konsey üyeleri tarafından kapsamlı olarak incelendiğini belirten Gürsoy, değerlendirme sonucunda programın konsey tarafından tescil edildiğini bildirdi.

Programın adı geçen konsey tarafından akredite edilmesi ile Nijeryalı öğrencilerin, kendi ülkelerinin yasal organı tarafından tescil edilmiş bir diplomaya sahip olacaklarını belirten Prof. Dr. Gürsoy, tescillenmiş diplomanın yurt içi ve yurtdışında istihdam için güçlü bir referans olacağına da dikkat çekti. Gürsoy, bölüm öğrencilerinin eğitim hayatları boyunca mesleki ve yasal bir kurum tarafından akredite edilmiş bir programın öğrencisi olmanın ayrıcalıklarını taşıyacaklarını da sözlerine ekledi.

UKÜ Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Feray Gökdoğan, bölümün akredite edilmiş olmasından gurur duyduklarını ifade ederek, Türkçe Hemşirelik Bölümü için de akreditasyon süreci çalışmalarına devam ettiklerini hatırlattı.