UKÜ 10 Kasım Anma Töreni haber 2Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 80. yılında iki güne yayılan geniş kapsamlı törenlerleandı.

UKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen ilk günkü anma etkinliğinde öğrencilerin şiir okumaları, Tarihçi Doç. Dr. İhsan Tayhani’nin konuşması yanı sıra bir sinevizyon gösterisi yer aldı. Çevik Uraz Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törende konuşan Doç. Dr. İhsan Tayhani Atatürk’ün bütünleyici ve kucaklayıcı bir anlayışı olduğunu kaydetti.Tayhani konuşmasında Atatürk gerçek bir entellektüel, bir düşünür, kendisini defalarca kanıtlamış bir general, devlet adamı ve öğretmen olduğunu belitti. Atatürk’ün ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine taşımak amacıyla tarımdan, çevre sorunlarına iktisattan havacılığa, sanattan bilime hemen her alanda çalışmalar yaptığını kaydeden Tayhani, katılımcılara bu çalışmalardan örnekler verdi. Atatürk’ü önce anlamak, sonra anmak gerektiğine de dikkat çeken Doç. Dr. Tayhani, onu anlamak için en önemli eserlerinden olan Nutuk’u okumanın önemine değindi.Konuşmasında Atatürk’ün hayatı ve gerçekleştirdiği projeleri ile ilgili detaylı bilgi veren Doç. Dr. Tayhani, Mustafa Kemal Atatürk’ün bir dünya lideri ve 20. yüzyılın en büyük devrimcisi olduğunu kaydetti.UKÜ 10 Kasım Anma Töreni haber 1

Etkinliğin ikinci günündeanma töreni, UKÜ kampüs yerleşkesinde bulunan Atatürk anıtı önüne UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri’nin çelenk koyması ile başladı. Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu sonrasında, İstiklal Marşıokundu.Anma töreni Fen- Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğrencisi Öykü Arıbaş tarafından UKÜ öğrencileri adına  “Ben Cumhuriyetim” adlı şiirin okunmasıyla son buldu.