8 kasım dünya şehircilik günüUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Payam Mahasti, Dr. Gizem Caner ve öğretim görevlisi Nezire Özgece 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü hakkında bildiri yayımladı.

Dünya şehircilik gününün, 1949 yılından beri, her yıl 30’u aşkın ülkede 8 Kasım’da kutlandığını belirten Doç. Dr. Payam Mahasti, bu özel günün, planlama pratiğini küresel bir bakış açısıyla ele almak için bir fırsat olduğunu belirtti. Mahasti, 8 Kasım şehircilik gününün kutlanmasıyla, halk ve kamusal kurum düzeyinde planlama konusunda bir bilinç oluşturulmasının hedeflenmesi gerektiğinden de bahsetti.

Kutlamalarla ilgili konuşan Dr. Caner, Dünya Şehircilik Günü’nde mesleğin tanıtımı ve toplumsal ilginin artırılması için dünya çapında panel ve konferans gibi çeşitli etkinliklerin de gerçekleştirildiğini kaydetti. Caner, bu yıl ilk kez UKÜ’de 8 Kasım kutlamaları çerçevesinde bir panel düzenleneceğini açıkladı. Panele katılacak kişiler arasında, Kıbrıs’ın kuzeyinden ve güneyinden, gerek akademik, gerekse iş hayatından katılımcıların olacağını aktardı. Caner, panel konusunun “Kıbrıs’ta Planlama: Geçmiş, Günümüz ve Gelecek” olarak belirlendiğini bildirdi. Planlama pratiğine artan ilgi ile ilintili olarak, şehircilik ve planlama araştırmalarına duyulan ihtiyacın büyüdüğünü kaydeden Nezire Özgece, bu nedenle UKÜ bünyesinde bir “Kentsel Çalışmalar Merkezi” kurduklarını açıkladı. Özgece, Merkez’in kuruluş sebepleri arasında; öğrencileri ve halkı eğitmenin yanında şehircilik ve ilişkili disiplinlerle ilgili bilgi üretimi ve dağıtımının da olduğundan bahsetti.

UKÜ GSTMF ve Kentsel Çalışmalar Merkezi olarak diğer üniversiteler ve belediye gibi kamu kurumlarıyla ortak çalışmalar yürüterek, sürdürülebilir kentsel gelişmeye katkı sağlayacaklarını da aktaran Doç. Dr. Payam Mahasti, 8 Kasım Dünya Şehircilik gününü de kutladı.