Cihangir Harf Devrimi ile Dil Birliğinin Sağlandığını AçıkladıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Türkçe Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yurdal Cihangir, çağdaşlaşmanın anahtarı olan Harf Devrimi ile dil birliğinin sağlandığını açıkladı.

Yrd. Doç. Dr. Cihangir, Arap Alfabesi’nin, Türkçe’nin yapısına ve işleyişine uygun bir yazı sistemi olmadığını belirterek, Türk eğitim-öğretim sürecinde zorluklar yaşandığını kaydetti. Halkın ve aydınların ayrı bir dil kullandıkları için aralarında kopukluk olduğuna da dikkat çeken Cihangir, bu durumun aralarında bir uçurum yarattığını bundan dolayı da çağdaş ve gerçek anlamda bir eğitimin yaratılamadığını ifade etti.

Çağdaşlaşma yolunda gerçekleştirilen diğer devrimlerle birlikte, daha kolay öğrenilecek, eğitime daha iyi bir nitelik ve nicelik kazandıracak yeni bir alfabenin gerekliliğini vurgulayan Cihangir, Atatürk’ün de Türkçe’nin  ulusal benliğe kavuşması için bu yönde çalıştığını aktardı.

Öğretimde birliğin oluşmasıyla dil birliğinin de sağlandığını belirten Cihangir, Atatürk’ün okuma ve yazmada sorunsuz olan Latin harflerine dayalı yeni Türk Alfabesi’ni uygulamaya koyduğunu kaydetti.

Yurdal Cihangir, Meclis’in 1 Kasım 1928’de yeni harflere dair bir kanun çıkardığını belirterek, Arap harfleri yerine Lâtin alfabesinin kabul edildiğini bildirdi.  Ayrıca Arap rakamları yerine Latin kökenli yeni rakamların kabul edildiğini de hatırlatan Cihangir, ardından da uluslararası takvimin kabul edildiğini açıkladı.

Lâtin harflerinin kabulüyle; Batı dünyası ile yakınlaşma yolunda önemli bir adım atıldığını kaydeden Cihangir, yeni harflerin kabul ile okur yazar oranınında bir artış olduğunu kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Cihangir,  “Atatürk, yeni Türk alfabesini halka öğretmek için kara tahtanın başına geçerek, yeni yazıyı halka Başöğretmen sıfatıyla kendisi öğretmiştir” şeklinde konuştu.