Dr. Işık Toplumun Organ Bağışı Konusunda Teşvik Edilmesini Gerektiğini Açıkladı (002)Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Diyaliz Programı Sorumlusu Dr. Nurdan Işık, Organ Nakli ve Bağışı Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, toplumun organ bağışı bilincinin artırılması ve teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti.

Dr. Nurdan Işık, organ naklinin önemine değinerek, organ naklinin tedavisi tıbben mümkün olmayan, görev yapamayacak derecede hasarı olan organların yerine, canlı veya kadavradan sağlam olan organların alınarak hastanın sağlığına kavuşturulması yöntemi olduğunu söyledi. Dr. Işık tıpta meydana gelen gelişmelerle günümüzde karaciğer, böbrek, pankreas, ince bağırsak ve kalp nakillerinin gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi.

18 yaşını aşmış akıl sağlığı yerinde herkesin organ bağışında bulunabileceğine dikkat çeken Işık, tüm devlet hastaneleri, özel hastaneler ve sağlık ocaklarında bağış yapılabileceğini aktardı. Bir hastanede organ nakli yapılabilmesi için o merkezin üst düzeyde hizmet veriyor olması gerektiğini kaydeden Dr. Işık, organ naklinin sadece ameliyatla ilgili bir işlem olmadığını da belirtti. Dr. Işık, organ naklinin önceki ve sonraki süreci için o merkezin polikliniklerinin, laboratuvarlarının, görüntüleme ünitelerinin ve yatan hasta katlarının ortak çalışma noktası olması gerektiğini ifade etti. Organ naklini multidisipliner bir çalışma olarak tanımlayan Işık, sadece bu çalışmayı tamamlamış olan sağlık kurumlarının organ naklini yapabileceğini belirtti.

Organ nakli bekleme listelerindeki hastaların büyük çoğunluğunun böbrek nakli için beklediğini dile getiren Işık, bu oranın artmasındaki en büyük etkenin kronik böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon ve diyabet hastalıklarının yaygın olmasından kaynaklandığını ifade etti. Dr. Işık, organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Organ Nakli Koordinatörleri Derneği’nce yürütülen “Organ bağışı iyiliği bumerang gibi size dönsün. Donörse senindir” mesajıyla “Donörse Senindir” kampanyasına destek oldu.