Çocuklarda Lösemi Hastalığının Önemine Dikkat ÇektiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Program Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Neslihan Koçer, Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında kanser kavramı konusunda açıklamalarda bulundu ve çocuklarda kanser tanısının önemine dikkat çekti.

Yrd. Doç. Dr. Koçer kanser hakkında bilgi vererek, kanserin tek bir hücreden başlayıp kontrolsüz büyüme, çoğalma ve çevre dokulara yayılma özelliği gösteren hastalık grubunu tanımladığını belirtti.

Kansere bağlı ölüm oranlarının yüksek olduğunu söyleyen Koçer, erken tanı ve tedavi ile kanser hastalarının iyileşebildiğini ve yaşam sürelerinin uzatıldığını kaydetti. Çocuklarda kanserin erişkinlere kıyasla daha nadir olduğunu dile getiren Koçer, birçok gelişmiş ülkede çocuklarda en yaygın ikinci ölüm nedeni olan kanserin ülkemizde de ilk dört sıra içinde yer aldığını aktardı.

Çocuklarda yaygın görülen löseminin akut ve kronik olarak iki gruba ayrıldığını açıklayan Koçer, bu grupların tümörün yayılma ve büyüme özelliklerine göre sınıflandırıldığını bildirdi. Yrd. Doç. Dr. Koçer, çocuklardaki lösemi hastalığının çoğunluğunun akut lösemi olarak ortaya çıktığını, yetişkinlerde ise kronik löseminin daha yaygın görüldüğünü söyledi. Erken tanının önemini vurgulayan Koçer, lösemide karşılaşılan bulguların başlangıçta grip veya diğer bazı hastalıkların belirtilerine benzeyebileceğini de hatırlattı. Çocuklarda kanser tanısının, aile ve çocuk için yüzleşilmesi zor bir durum olduğunun altını çizen Koçer, hastalığın getirdiği öfke, kaygı, depresyon gibi durumların tedavi sürecini olumsuz etkilediğini ve hastaların yaşam kalitesini düşürdüğünü kaydetti. Çocukların hastalık döneminde yaşadığı sosyal güçlükler karşısında destek verildiği zaman topluma ve kendilerine daha faydalı bireyler olacağına dikkat çeken Koçer, okuldaki başarılarının da artacağını belirtti.