Finansal Karar Vermede Şekil Verilebilirlik Seçenekleri Adlı Uluslararası Projede Yer AlıyorUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuğberk Kaya, “Finansal Karar Vermede Şekil Verilebilirlik Seçenekleri”ne yönelik yürütülen uluslararası projede yer alıyor.

Yrd. Doç. Dr. Kaya,  projenin yatırımcıların beyninin içsel ve dışsal etkenlerini hesaplayarak, nasıl yatırım yaptıklarını ve hangi hatalı kararları aldıklarını belirlemek amacıyla başlatıldığını açıklayarak, bu çalışma sonucunda kişilerin yanlış yatırım yapmalarını önleyebileceklerini kaydetti. Özellikle günümüzde finansal karar almada sahte haber ve sosyal ağların yatırımcı davranışları üzerindeki etkisini incelediklerini belirten Kaya, proje ekibinin iktisat, nörobilim ve yönetim bilişim sistemleri alanlarında çalışan bilim insanlarından oluşan bir grupla yapıldığını bildirdi.

Proje ile ilgili ilk toplantının Dresden Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleştirildiğini aktaran Tuğberk Kaya, daha sonra ise Indraprastha Üniversitesi’nde deneysel testlerin başlatıldığını açıkladı. Araştırmanın özellikle gençler üzerinde daha yoğun uygulandığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Kaya, bu sayede beynin nasıl çalıştığını analiz ettiklerini, oluşturulan yapay beyin aracılığı ile yatırımcılara doğru bir yol izleyip izlemedikleri hakkında net bilgiler ışığında uyarılarda bulunduklarını dile getirdi.

Araştırma süresince yatırımcıların belirsizlik ekseninde nasıl karar verdiklerini de çözümlemek için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Kaya, projenin Alman Araştırma Vakfı ve Alman Akademik Değişim Servisi tarafından finanse edildiğini aktardı.

Günümüzdeki yatırım kararlarının özellikle kırılgan bir zeminde olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Kaya, Kıbrıs ve Türkiye’de bulunan yatırımcıların, finansal karar alma süreçlerinde yeni anlayışları benimsemelerinin önemli olduğunu kaydetti. Doğru veriler doğrultusunda alınacak olan yatırım karalarının ülke ekonomisine pozitif katkısı olacağını söyleyen Kaya, proje araştırma grubunun başkanlığını Prof. Lehmann-Waffenschmidt, koordinasyonunu ise Dr. Burak Erkut’un üstlendiğini açıkladı.