Özdemir Eczacılık ve İlaç Toplantıları Serisinde Eğitim VerdiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Özdemir, Dünya’nın ilk biyobenzer ilaç üreticisi olan Sandoz İlaç Sanayi ile ortak yürütülen “Eczacılık ve İlaç Toplantıları” serisinde eğitim semineri verdi.

Prof. Dr. Özdemir, çeşitli kurumların meslek uygulamasına geçmiş olan eczacıların güncel bilgileri yeterli düzeyde almaları için destek olduğunu belirterek, Türkiye’de ve yurt dışında geleneksel dönemden günümüze kadar olan eczacılık sürecinin gelişimini açıkladı.

Türkiye’de doktorlara, hemşirelere ve eczacılara yönelik olarak mesleki uygulama açısından eğitim programları yapıldığını kaydeden Özdemir, daha önce de Kıbrıs’ta eczacılara yönelik eğitim programları verdiğini kaydetti. Bu tür uygulamaların düzenli olarak yapılması gerektiğine dikkat çeken Özdemir, öğrenciler mezun olduktan sonra yeni ilaçların tedaviye girebileceğini de ifade etti. Prof. Dr. Özdemir, eczacıların mesleki uygulama hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğinin üzerinde durarak, bilgiyi gerçekleşen eğitimler doğrultusunda kazanacaklarını dile getirdi.

Konuşmasında yaşlılarda ilaç kullanımı hakkında da bilgi veren Özdemir, yaşlıların yaşının gereği birçok hastalığı beraberinde taşıdığını aktararak, birden fazla kullanılan ilaçların hasta sağlığının ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilendiğini belirtti. Yaşlıların ilaç kullanımında doğru hareket etmesi gerektiğini dile getiren Özdemir, ilaçların kullanım şekillerinin eczacı ve hekim tarafından çok iyi öğrenilmesi konusunda uyarıda da bulundu.