Kıbrıs Gecesi Renkli Görüntülere Sahne Oldu (2)Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) tarafından 2018-2019 Akademik Yılı oryantasyon günleri kapsamında yeni kayıtlı öğrencilere yönelik “Kıbrıs Gecesi” düzenlendi. Kıbrıs Gecesi’nde, Türkiye’den ve dış ülkelerden gelen öğrencilere Kıbrıs’ın gelenekleri ve görenekleri hakkında bilgiler verildi.

Vadili Gençlik Merkezi tarafından Kıbrıs halk oyunlarının sergilendiği gecede, öğrenciler Kıbrıs’a ait kültürel müzikleri dinleme fırsatı da yakaladılar.

Oryantasyon Programı dolayısıyla gerçekletirilen Kıbrıs Gecesi,  yeni kayıtlı öğrencilere üniversiteye uyum sağlama, Kuzey Kıbrıs’ı tanıma ve Kıbrıs kültürü hakkında bilgi edinme fırsatı sunarken, stantların kurulmasıyla öğrenciler Kıbrıs’a özgü yemek çeşitlerini de deneme imkânı buldular.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencisi Edith Godwe Kıbrıs’ın tarihi ve kültürü hakkında çok şey öğrendiğini belirterek, Kıbrıs Gecesi etkinliği ile renkli görüntülerin ortaya çıktığını ve samimi bir ortamın yaratıldığını aktardı.Kıbrıs Gecesi Renkli Görüntülere Sahne Oldu (3)

Beslenme ve Diyetetik Bölümü 1. sınıf öğrencisi Mert Gücer ise UKÜ kampüsünün canlı, ferah, yeşile önem veren bir kampüs olduğunu, UKÜ’nün renkli ve çok kültürlü yapısı ile sosyal çevresinin geliştiğini söyledi.

UKÜ Öğrenci Gelişim ve Danışmanlık Merkezi Müdürü Gamze Atay, oryantasyon günleri kapsamında düzenlenen etkinlikler içinde en renkli ve en eğlenceli etkinliğin Kıbrıs Gecesi olduğunu belirtti. Gecenin Kıbrıs kültürünü tanıma açısından faydalı olduğunu vurgulayan Atay, yeni kayıtlı öğrencilerin farklılıkları özümsemeleri ve birbirlerinin kültürü hakkında bilgi sahibi olmaları açısından da önemli olduğunu kaydetti. UKÜ’nün büyük bir aile olduğunu ifade eden Atay, bu etkinlikleri hazırlarken temel ilkelerinin sevgi, saygı, samimiyet ve güven olduğunu da hatırlattı.