UKÜlü Akademisyen Gençlerin Sanal İlişkilerle Bağ Kurmaya Çalıştıkları Uyarısında Bulundu (4) (002)Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muazzez Merve Avcıoğlu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl 10 Ekim tarihinin “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak çeşitli temalarla kutlandığını aktararak, bu yılki temanın ise “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” olarak belirlendiğini açıkladı.

Dünyada ve ülkemizde ruh sağlığı sorunlarına dikkat çekmeyi ve toplumda farkındalık yaratmayı amaçladıklarını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Avcıoğlu, gelişen ve dönüşen bir çağda yer aldığımıza, bu hızlı değişim ve dönüşümün gençlerin hayatında olumlu olduğu kadar, olumsuz bir takım etkilere de sebep olacağına dikkat çekti.

Gençlerin teknolojinin sunduğu sanal ilişkilerle bağ kurmaya çalıştıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Avcıoğlu, buna bağlı olarak sosyal etkileşimin azlığı nedeniyle kendilerini yalnız hissettiklerini ve psikolojik hastalıklara karşı savunmasız kaldıklarını bildirdi. Avcıoğlu, depresyon ve madde bağımlılığı ile kişilik bozuklukları bağlamında risk grubunda yer alan gençlerin, ruh sağlığını güçlendirecek ve psiko-sosyal destek alabilecekleri yerler ve kişiler konusunda doğru bilgilendirilmelerinin hayati önem taşıdığını da kaydetti.

Ergenlik ve gençlik dönemi sorunlarında sadece düzeltme ve iyileştirme odaklı olunmaması gerektiğine değinen Avcıoğlu, önleyici ve koruyucu yaklaşımlarla bunların uygulanmasının önemine değindi. Söz konusu tutumların yaygınlaştırılması konularında psikologların anahtar rolü oynadığını belirten Avcıoğlu, ebeveyn eğitimi, ruh sağlığı farkındalık çalışmaları, eğitim kurumlarında tarama ve müdahale olanaklılığın artırılması, koruyucu ruh sağlığı hizmetleri alanlarında kurumlar arası iş birliği ve bilimsel yaklaşımdan uzaklaşılmaması gerektiğini de aktardı.

Yrd. Doç. Dr. Muazzez Merve Avcıoğlu, “Sağlıklı yaşam ortamlarında, nice 10 Ekim’ler dileği ile Dünya Ruh Sağlığı gününü kutluyoruz” dedi.