UKÜlü Akademisyen Doç. Dr. Gürkan Gümüşatam Türk Dil Bayramının Önemini AçıkladıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gürkan Gümüşatam, Türk Dil Bayramı kapsamında açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Gümüşatam, ilk Türk Dili Kurultayı’nın açılış gününde (26 Eylül) kabul gören Türk Dil Bayramı’nın, Türkiye ve KKTC’de “Dil Bayramı” olarak kabul edildiğini ve Türk dünyasının çeşitli bölgelerinde TC ile eş zamanlı olarak seksen altı yıldır kutlanıldığını kaydetti.

Atatürk’ün önderliğinde, modern Türkiye’nin kuruluşuyla Türk kültürü ve Türk dili alanında önemli atılımlar yapıldığını belirten Gümüşatam, bu sayede eğitim ve kültür alanında öz kaynaklarımıza dönüldüğünü aktardı. Atatürk’ün, Arap kökenli alfabeyi değiştirerek, Türk dilini kendi öz benliğine kavuşturduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Gümüşatam, getirilen yeni alfabe sayesinde ana dilimizde okuma-yazmanın daha hızlı ve yaygın öğretilebildiğini ifade etti.

Doç. Dr. Gürkan Gümüşatam, Türkçeyi diğer dillerin etki alanından kurtarmak ve zenginliğini ortaya çıkarmak için Atatürk’ün 12 Temmuz 1932’de Türk Dil Kurumu’nu (TDK) kurduğunu bildirdi. Gümüşatam, Atatürk’ün çeşitli konularda yetişmiş uzmanları TDK’da görevlendirdiğini de sözlerine ekledi.

Doç. Dr. Gümüşatam, TDK’nın çalışmalarını bizzat takip eden Atatürk’ün, çeşitli konuşmalarında dilin devlet ve toplum hayatındaki önemini vurgularken bu konuda her bireyin, üstüne düşen görevi yapmasını istediğini anımsattı. “Türkçeyi en iyi şekilde öğrenerek uygulamak, yaşatarak yerine getirmek hepimizin ödevidir’’ diyen Gümüşatam, dilimize sahip çıkamamamız durumunda, vatanımıza da sahip çıkamayacağımızı unutmamız gerektiğini vurguladı.

Doç. Dr. Gümüşatam, TDK’nın Türkçenin kolay söylenir ve anlaşılır, zengin anlamlı bir dil olmasını sağlama çabalarına “Türkçeyi severek, bu sevgimizi de 26 Eylül günü kutladığımız her Dil Bayramı’nda biraz daha pekiştirip, yoğunlaştırarak katkıda bulunmalıyız” dedi.