UKÜ Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programına Başvurular Devam EdiyorUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Klinik Psikoloji dalındaki Türkçe tezli Yüksek Lisans Programı’na yeni dönem kayıtları başladı. Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nın zengin akademik kadrosu ve öğrencilerine sunduğu olanaklar ile fark oluşturduğunu ve kayıtlarda yoğun ilgi gördüğünü açıkladı.

Prof. Dr. Karadağ, AB’ye uyum yasaları doğrultusunda “Çerçeve Sağlık Hizmetleri Yasası”nda yer alan ‘uzman klinik psikolog’ ihtiyacının giderilmesinin aciliyet taşıdığını hatırlatarak, “Bu alanda uluslararası akademik ve uygulama eğitimi kriterlerine göre uzmanlığını almış klinik psikolog sayısı, alanın ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır” dedi.

Klinik psikoloji programının bu ihtiyaca duyarlı olarak öncelikle uygulamada çalışacak uzmanlar yetiştirmeyi hedeflediğini belirten Prof. Dr. Karadağ, “Bu nedenle programımızın yapısı, alanda çalışacak kişilerin ihtiyaç duyacağı kuramsal bilgi ve pratik becerilerini güçlendirmeye yöneliktir” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Metin Karadağ, adada tek nöropsikoloji laboratuvarına sahip olduklarına da dikkat çekerek, Psikoloji’nin çok önemli bir alanında topluma hizmet prensibiyle yola çıktıklarını kaydetti.

Dekan Prof. Dr. Metin Karadağ konuşmasında, YÖDAK ve YÖK  tarafından onaylı Klinik Psikoloji yüksek lisans programına gösterilen yoğun ilgiden memnun olduklarını, başvuruların 24 Eylül’e kadar devam edeceğini ifade etti.