UKÜlü Akademisyen Çocukların Tatil Sonrası Okul Uyumları Konusunda Tavsiyelerde BulunduUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağla Gür, tatil sonrası Yeni Akademik Yıla başlayacak öğrenciler için dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı.

Doç. Dr. Çağla Gür, tatilin zihnin ve bedenin yenilenmesi için iyi bir fırsat olduğuna değinerek, okulların açılmasına birkaç gün kala çocukları çok fazla sıkmadan tatil havasından çıkarıp, duygusal açıdan okul ve  ders dönemine yeniden hazırlamak gerektiğini kaydetti.

Doç. Dr. Çağla Gür, hazırlık için okul alış-verişinin çocukla birlikte yapılabileceğini, okulun önünden geçilebileceğini ya da geçen yılki okul hatıraları hakkında sohbet edilebileceğini belirterek, ayrıca okul açılmadan önce çocuğun eski okul arkadaşlarıyla bir araya gelmesinin sağlanmasında fayda olduğunu ifade etti.

Ebeveynlerin ev düzenlerini çocuklarının okul hayatlarıyla paralel hale getirmelerini öneren Gür, uyku düzeninin tekrardan oluşturulmasını, beslenme, ödev, oyun ile aile saatlerinin oluşturulmasına dikkat edilmesi gerektiğini de dile getirdi. Doç. Dr. Çağla Gür, çocuğun bir takım endişeleri varsa, bunları gidermeye yönelik önlemler alınmasının önemine de vurgu yaptı.

Sabahleyin hazırlanmak için yeterli zaman diliminin ayrılması gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Gür,  “Böylece çocuğun rahat bir şekilde kahvaltı-giyinme zamanının olması ile çocuğun okula huzurlu bir şekilde gitmesi sağlanmış olacak” dedi. Gür, okulların açıldığı hafta velilerin iş aktiviteleri, misafirlik gibi programlarını hafifletilerek, çocuğun düzenini oturtabilmesine yardımcı olunması gerektiğini de ifade etti.

Okul eşyalarını yerleştirmesi için çocuğun belli bir alanı bulunması gerektiğini dile getiren Çağla Gür, son olarak çocukların akşamları okul çantalarını kendilerinin düzenlemeleri gerektiğini hatırlattı.